Kiwano Ogórek Afrykański 0,2g (Cucumis metuliferus)
DLACZEGO WARTO U NAS KUPOWAĆ:
- sklep ogrodniczy prowadzony i obsługiwany przez profesjonalnych ogrodników
- prowadzimy legalną sprzedaż zarejestrowaną w Urzędzie Rejestru Podmiotów Profesjonalnych pod nr PL-02/64/8953
- wszystkie podukty osobiście najpierw testujemy w swoich domach i ogrodach, następnie wydajemy im naszą własną rekomendację
- kupujesz nasiona warzyw, owoców, roślin ozdobnych i ziół, które pochodzą tylko od sprawdzonych producentów, paszportowanych pod nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
- kierujemy się zasadą i polecamy uprawy bez udziału chemii, nawet tej "ekologicznej"
Kiwano Ogórek Afrykański
Cucumis metuliferus
Informacje od producenta nasion: Roślina jednoroczna, z rodziny dyniowatych o długich płożących lub pnących pędach. Tworzy owalne owoce dł. 10-15 cm o wadze 200-300 g. Skórka owocu ma barwę początkowo zieloną a następnie jaskrawo-pomarańczowożółtą z jasnymi plamami. Wnętrze owocu wypełnia zielonożółty, soczysty miąższ o orzeźwiającym smaku. który wraz ze znajdującymi się w nim nasionami spożywa się na surowo. Doskonale nadaje się do przyrządzania sałatek owocowych, deserów a ponadto jest niskokaloryczny. Owoce bardzo dobrze przechowują się w mieszkaniu (do 6 miesięcy), stanowiąc oryginalny element zdobniczy i zachowując przez cały czas przydatność do spożycia. Uprawa: Nasiona wysiewać w drugiej połowie kwietnia po 2-3 nasion, do doniczek o średnicy 7-8 cm. W temp 20-24 C wschody trwają do 2 tygodni. Rozsadę z 4-5 liśćmi wysadzać w drugiej połowie maja w rozstawie 1 x 1 m. Rośliny uprawiać pod osłonami i prowadzić przy podporach na jeden pęd uszczykując pędy boczne za drugim liściem.
Na odwrocie każdej paczki znajduje się informacja o opisie rośliny, wadze lub ilości nasion, terminie przydatności do siewu nasion z danej partii oraz wskazówki dotyczące uprawy rośliny.
Na każdym opakowaniu znajduje się również informacja, iż "Opakowanie służy jako dowód do reklamacji". Otwierając opakowanie pamiętaj o nie odcinaniu, odrywaniu ważnych jego części, zawierających informacje na nim się znajdujących - m.in. numerów serii, dat przydatności do siewu, itp.