Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OGÓREK - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-12
OGÓREK - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

Ogórek

Ogórki są uprawiane w polskich ogrodach warzywnych bardzo chętnie. Siejemy je w na naszych grządkach z uwagi na owoce. Głównym przeznaczeniem takiej uprawy to zbiór ogórków na: sałatki, marynaty oraz do kiszenia. Ogórek to warzywo ciepłolubne więc warto zaplanować siew tej rośliny dopiero po ostatnich przymrozkach. Przyjęło się mówić, że bezpieczny i zarazem najlepszy termin siewu jest po tak zwanej Zimnej Zośce (tj. po 15 maja). Oczywiście zdarzają się sezony, gdzie ostatnie przymrozki przychodzą trochę później są to jednak sporadyczne przypadki. Najlepsza rada w tym przypadku to obserwacja bieżącej pogody.

Nasiona ogórków można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Jeżeli chcemy jednak trochę przyspieszyć termin siewu to sugerujemy wykonać rozsady. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w doniczki o przekątnej 9 cm. Pojemniki wysypujemy na dnie ziemią wymieszaną z perlitem i umieszczamy maksymalnie do trzech nasion w jednej doniczce. Z czasem podsypujemy roślinę mieszanką ziemi i perlitu. Ogórki rosną bardzo szybko ale mają płytki system korzeniowy. W związku z tym metoda polegająca na posypywaniu rośliny w pierwszej fazie rozwoju wymusi na roślinie wypuszczenie dodatkowych korzeni. Celem tego zabiegu jest uzyskanie większego plonu i przede wszystkim taka roślina będzie bardziej odporna na przesuszanie i choroby grzybowe.

W ostatnim czasie modne i praktyczne stało się prowadzenie ogórków w formie pionowej. Wertykalna uprawa ogórków to skuteczna metoda na dłuższe owocowanie, wygodny zbiór oraz duża oszczędność powierzchni twojego ogrodu. Jeżeli twój ogród warzywny jest mały i liczysz każdy metr kwadratowy działki to koniecznie wypróbuj tej metody.

z WARZYWAMI i OWOCAMI:

BURAK ĆWIKOWY Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

CEBULA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

FASOLA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

GROCH, GROSZEK ZIELONY Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

KALAREPA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

KOPER OGRODOWY Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

KOPER WŁOSKI (FENKUŁ) Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

KUKURYDZA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

MARCHEW Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

PAPRYKA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

POR - Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

RZODKIEWKA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

SELER - Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

SZPINAK Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel