Mszyca (Aphidomorpha lub Aphidoidea)
Mszyca - co to?
Chyba nie ma osoby, która nie rozpoznaje mszycy na roślinach. Ten maleńki, mierzący zaledwie od 2 do 5 mm, szkodnik potrafi być zmorą atakującą zarówno nasz ogródek warzywny, jak i piękną roślinność ozdobną. To czy są one na zewnątrz, w naszych ogrodach, czy też wewnątrz naszych domów, panosząc się wśród naszych roślin doniczkówych - nie robi im różnicy. Celem ich ataków są soki atakowanej rośliny, którą zanieczyszczają, przy okazji przenosząc groźne wirusy. Podczas ich bytności na roślinie, pożywiania się nią, mszyce tworzą uszkodzenia rośliny, z których wycieka sok, który to wraz z produkowanymi przez mszyce wydzielinami tworzy tzw. spadź. Spadź z kolei jest początkiem szybko rozwijających się na roślinie chorób grzybowych. Przy tym wszystkim rozmnażają się w zatrważającym tempie, mając swoje poparcie wśród mrówek. Uwielbiają atakować młode pędy roślin, powodując tym samym zahamowanie jej wzrostu. Przy roślinach uprawianych jako pożywienie powodują zniwelowanie lub mocne ograniczenie w ilości i jakości zbieranego plonu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby rozpocząć z nimi walkę zaraz po tym, jak zaobserwujemy ich obecność.
Walka człowieka z tym szkodnikiem trwa od wielu, wielu lat, jeszcze z czasów, gdzie nie gościły u nas chemiczne środki ich zwalczania. Z racji iż nasze babcie i prababcie potrafiły sobie z nim radzić w bardziej przyjazny sposób - poniżej podajemy Wam wiele sposobów ich zwalczania.
Zwalczanie:
- w pierwszej kolejności wskazujemy na żółte wstążeczki przyciągające do danego miejsca biedronki - pamiętajcie, że biedronki uwielbiają mszyce i w szybkim tempie potrafią się ich pozbyć.
- kolejnym naszym przyjacielem we wspólnej walce będą złotooki, które uwielbiają mszyce jako swoje pożywienie.
- towarzystwo roślin odstraszające mszyce - czosnek, cebula, zioła tj. mięta, lawenda.
- oprysk z mniszka lekarskiego
- oprysk z gnojówki z pokrzywy
- oprysk z wywaru z cebuli
- oprys z wywaru z czosnku
- oprysk z wywaru z aksamitki