Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opryski z pokrzywy (gnojówka z pokrzywy)

2021-05-05
Opryski z pokrzywy (gnojówka z pokrzywy)

Gnojówka z pokrzywy

Jednym z najbardziej znanym oprysków stosowanych w ogrodach przez ogrodników chcących jak najbardziej nie szkodzić naturze jest oprysk z gnojówki z pokrzywy. Nazwa nie jest zachęcająca i faktycznie zapach mikstury może odstraszyć wielu ochotników, natomist faktem jest, iż pokrzywa jest źródłem żelaza, magnezu, krzemu, karotenu, pektyny, enzymów, soli mineralnych, itd. 

Jak i na co stosujem gnojówkę z pokrzywy?

Gnojówkę z pokrzywy stosujemy dwojako:

  • jako oprysk w walce z mszycami, mączniakiem rzekomym, przędziorkami, chorobami grzybowymi, na szarą pleśń, itp.
  • jako wzbogaconą wodę do podlewania różnorodnych roślin, zarówno warzyw (ogórki, pomidory, it), drzewów i krzewów owocowych (truskawki, poziomki, maliny, jabłonie, itp.), jak rownież roślin ozdobych (róże, kwiaty jednoroczne, itp.)

Przepis na gnojówkę z pokrzywy:

Do gnojówki wykorzystujemy pokrzywy przed ich zakwitnięciem. W zależności od potrzeb możemy je rozdrobnić lub użyć w całości. Pokrzywy umieszczamy w pojemniku - wiadrze, beczce, itp. Ważne, aby pojemnik nie był metalowy; stosując zasadę 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Od tej chwili do naszych zadań należy miksturę wymieszać raz dziennie.

UWAGA! Gnojówka wydziela bardzo intensywny zapach, więc najlepiej pojemnik umieścić w najdalej oddalonym zakątku. Piana powstała na powierzchni jest procesem naturalnym. Po około 2 tygodniach proces pienienia powinien ustać, a gnojówka tym samym jest gotowa do użycia. 

Gnojówka z pokrzywy jest bardzo skondensowanym roztworem, dlatego stosować należy ją rozcięczoną w proporcji 1:10 w przypadku podlewania lub 1:20 w przypadku opryskiwania. Opryski należy powtarzać regularnie, aż do porządanego efektu pozbycia się szkodników - nie jest to technika pozwalaąca nam na natychmiastowe pozbycie się intruzów, zaraz po pierwszym zastosowaniu.

Resztki pokrzywy możemy wykorzystać na kompost lub jako ściółkę pod rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel