Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oprysk z mniszka lekarskiego

2021-01-11
Oprysk z mniszka lekarskiego

Oprysk z mniszka lekarskiego - zastosowanie

Oprysk z mniszka lekarskiego, pospolicie zwanego mleczem lub dmuchawcem, stosuje się w przypadku ekologicznego zwalczania w naszych uprawach takich szkodników jak: mszyce, przędziorki, miodówki, roztocza.  Można dokonywać nim oprysku wszystkich warzyw, drzew i kwiatów. 

Przepis na oprysk ekologiczny z mniszka lekarskiego:

  • 400g liści mniszka lekarskiego (bez kwiatów)
  • 10l wody w temperaturze otoczenia

Liście, porozrywane lub pocięte nożyczkami, zalewamy wodą. Całość odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na ok. 3h. Przed użyciem całość przecedzamy przez gazę lub sito. W przpadku posiadania kompostownika - resztki odcedzonych liści wyrzucamy na kompost. Rośliny spryskujemy uzyskanym roztworem bez jego rozcieńczania. Roztwór zużywamy w dniu jego przygotowania. W przypadu ponawiania oprysku kolejnego dnia, należy przygotować kolejną porcję, gdyż preparat szybko straci swe właściwości, w przypadku jego niezużycia. Oprysk warto powtórzyć. 

Przydatne informacje: woda do przygotowania roztworu może pochodzić bezpośrednio z kranu, należy ją następnie wystawić na powietrze, aby nabrała temperatury powietrza. Roztworu nie zalewamy gorącą wodą lub mocno nagrzaną, aby nie stracić właściwości, jakie chcemy pozyskać, przez zalanie mniszka wodą o zbyt wysokiej temperaturze. Do przygotowania roztworu można użyć również korzeni mniszka lekarskiego, które można rozdrobnić nożem, sekatorem. W przypadku użycia korzeni - wyrzucane części na kompost dobrze, aby ne zawierały całych lub w dużych częściach korzeni, gdyż mniszek będzie mógł w ten sposób się odrodzić. Jeśli będziemy mieli wybór - należy użyć mniszki, kóre są jeszcze przed kwitnieniem.

Przygotowany roztwór jest bezpieczny dla pożytecznych owadów, przyjaciół naszego ogrodu: dla biedronek, złotooków, pszczół i trzmieli.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel