Darmowa dostawa od 50,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CZOSNEK ZIMOWY (OZIMY)

( ilość produktów: 2 )

Czosnek ozimy (zimowy)

Czosnek zimowy potocznie nazywany czosnkiem ozimym ma takie same właściwości lecznicze i kulinarne jak czosnek jary sadzony wiosną.

Zimowy czosnek różni się od wiosennego tym, że na wiosnę tworzy kwiatostany, cebulki czosnku są większe i zbiór względem wiosennego jest przyspieszony. W kwiatostanach czosnku sadzonego jesienią tworzą się tak zwane cebulki powietrzne, które można wykorzystywać bez obaw jako materiał siewny. Z takich cebulek w kolejnym sezonie uzyskamy pojedynczą cebulkę, która podzieli się dopiero na następny rok.

Czosnek ma dość duże wymagania na wodę, którą potrzebuje szczególnie w okresie formowania się główek czosnku.

Termin sadzenia czosnku zimowego powinien być tak dobrany aby roślina zdążyła się ukorzenić ale nie rozwinąć w pełni przed przyjściem poważniejszych przymrozków. Za wczesne posadzenie na zagonie może powodować przemarznięcie rośliny podczas ostrej zimy.

Pojedyncze ząbki czosnku zimowego sadzimy w rzędach nieco głębiej niż czosnek wiosenny. Zalecamy aby głębokość wynosiła około 6-7 cm. Odległość ząbków w rzędach powinna wynosić około 6-10 cm. Odstęp między rzędami w zależności od potrzeb - należy tylko pamiętać aby pozostawić trochę miejsca na rozrost i dopływ światła (20-30 cm w zupełności wystarcza). W ramach testów sadziliśmy czosnek w odstępach 7x7... rośliny wyrosły bez problemów, plon był mniejszy ze względu na mniejsze główki.

Główne zalety sadzenia czosnku zimowego:

  • szybszy zbiór dojrzałych cebul - względem czosnku wiosennego różnica nawet 4 tygodnie,
  • ze względu na szybszy zbiór mamy w ogrodzie dodatkową przestrzeń do wykorzystania na poplon,
  • czosnek zimowy potrafi wykształcić większe główki niż czosnek jary,
  • sadząc czosnek jesienią rozkładamy ilość pracy jak musimy włożyć w ogród na inne miesiące (zazwyczaj na wiosnę jest więcej ważnych do wykonania czynności)
pixel