Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zapasy na zimę - soki z naszych owoców

2021-11-05
Zapasy na zimę - soki z naszych owoców

Niedługo przyjdzie zima, a wraz z nią chłód, mróz, wilgoć… W taką pogodę aż się prosi, żeby po powrocie do domu napić się ciepłej rozgrzewającej herbatki z pysznym
sokiem. Miło wtedy mieć w spiżarni soki własnej roboty, których skład znamy, bo sami je wykonaliśmy i jesteśmy pewni, że to samo zdrowie.

Wykonanie soków jest bardzo proste – wystarczy owoce dobrze umyć, poodrywać z szypułek, a następnie rozgnieść, zalać wodą i zagotować. Większość owoców puści sok po około 30 minutach gotowania. Można również dodać cukru, jednak kwestia dosłodzenia to całkiem indywidualna sprawa. Możemy cukru nie dodawać w ogóle lub po ostygnięciu soku zastąpić go miodem. Na koniec sok przelewamy do wyparzonych słoiczków lub butelek i pasteryzujemy.

Poniżej przedstawiamy kilka owoców, które mają bardzo cenne właściwości zdrowotne i idealnie nadają się do wykonania pysznych, zdrowych przetworów.

Aronia to roślina, która nie dość, że ozdobi nasz ogród jesienią dzięki swoim karminowo pomarańczowym liściom, to obdaruje nas licznymi ciemnogranatowymi  owocami, będącymi skarbnicą cennych składników. Przede wszystkim wpływają na wyregulowanie ciśnienia tętniczego, wzmocnienie naczyń krwionośnych zapobiegając miażdżycy, podnoszą ilość dobrego cholesterolu. Syrop z aronii pomoże nam również w zwalczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Posiada  właściwości chroniące przed wirusami, bakteriami i grzybami. Zawiera duże ilości witamin z grupy B oraz witaminy P, C, A i E oraz przeciwutleniaczy chroniących przed wolnymi rodnikami. Obfitują również w minerały i antyoksydanty. Owoce aronii zbieramy, kiedy są bardzo dojrzałe, czyli na przełomie sierpnia i września. Ich smak jest dość cierpki, dlatego dobrze jest przemrozić je w zamrażarce, dzięki czemu nabiorą trochę słodkości. Myjemy je, a następnie obrywamy z szypułek. Do powstałego soku można dodać soku z cytryny dla poprawienia smaku.

Czarny bez to kolejny krzew, którego owoce mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Podkreślić tutaj wypada, że nie tylko z owoców, ale i z kwiatów można zrobić soki. Pamiętajmy tylko, że jeżeli oberwiemy z krzewu kwiaty to owoców już nie pozyskamy. Poza tym owoce mają więcej cennych składników, choć syrop z kwiatów czarnego bzu jest chyba smaczniejszy. Bardzo ważne jest, aby ani owoców ani kwiatów czarnego bzu nie spożywać surowych. W takiej postaci są po prostu trujące. Jagody czarnego bzu posiadają przede wszystkim bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu wzmacniają organizm w okresie przeziębienia. Zawierają również witaminę A i te z grupy B. Obfitując w duże ilości soli mineralnych. Poza powszechnie znanym stosowaniem bzu przy zwalczaniu przeziębienia, mają także działanie moczopędne,
przeciwbólowe, przeciwzapalne, hamują rozwój wolnych rodników, a nawet łagodzą stany zapalne skóry. Owoce bzu zbieramy na przełomie sierpnia i września, obrywając z krzewu całe baldachy. Następnie obrywamy tylko te ciemnogranatowe owoce, odrzucając blade i zielone. Najłatwiej jest użyć do tego widelca, ponieważ jagody są małe i nieporęczne. Gotowy sok można stosować szczególnie w stanach osłabienia organizmu.

Kolejnymi owocami, tym razem nieoczywistymi są owoce winogrona. Kto powiedział, że jak winogrono to tylko wino? Sok z owoców winogrona ma wyjątkowy, wręcz landrynkowy smak. Zapewne zależy on od odmiany pnącza, które mamy w ogrodzie, nie zmienia to jednak faktu, że smak jest oryginalny. Winogrona podobnie jak wymienione wyżej owoce zawierają duże ilości witamin C, A i tych z grupy B, soli mineralnych przez co również wzmacniają organizm. Ciemne odmiany zawierają więcej flawonoidów, które to niszczą wolne rodniki. Winogrono chroni nas przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy działają dobroczynnie na układ krwionośny, na kondycję skóry, chronią przed rozwojem chorób nowotworowych. Sok z winogron przygotowujemy trochę inaczej niż z bzu czy  aronii, ponieważ owoce zawierają go bardzo dużo. Wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy po umyciu i oberwaniu z szypułek wycisnąć w owoców sok, przelać do garnka, zagotować z cukrem lub bez (niektóre odmiany są bardzo słodkie i nie trzeba go dodawać) i pogotować około 10-15 minut. Najłatwiej jest wykonać sok w sokowniku.

Owoce, z których można zrobić soki jest wiele więcej. Jarzębina, rokitnik czy dereń również świetnie nadadzą się na zrobienie przetworów. Powstałe soki dolejmy do herbaty lub rozcieńczmy z wodą zastępując nimi kupne syropy, których skład niestety pozostawia wiele do życzenia. Cieszmy się darami naszego ogrodu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel