Uprawa roślin w donicach w ogrodzie
Uprawa w doniczkach jest czymś oczywistym i naturalnym, kiedy myślimy o roślinach w naszych domach oraz na balkonach. Natomiast, jeśli słyszymy hasło "Uprawa roślin w ogrodach w doniczkach" większość osób spyta się - po co, skoro roślinę można zasadzić bezpośrednio do gruntu? Otóż to! Nie zawsze jest to takie oczywiste i możliwe!
1. Balkony, tarasy, schody i miejsca w ogrodzie bez dostępu do gruntu.
Zacznijmy od najbardziej oczywistej formy uprawy roślin w doniczkach, czyli wykorzystania ich na potrzeby przyozdobienia roślinnością miejsc z brakiem możliwości ich posadzenia bezpośrednio do gleby. Miejsca takie pięknie możemy ożywić każdym rodzajem roślinności, a w zależności od miejsca przyozdobienia możemy wykorzystać różne gatunki. Przy miejscu do wypoczynku możemy zasadzić kwiaty, które będą cieszyć nasze oko podczas chwil relaksu. Przy wejściu do kuchni możemy posadzić zioła, które nie tylko będą dodawały akcentu wśród martwej architektury, ale będą również pachnieć, a przede wszystkim będą pod ręką, podczas sporządzania posiłków. Przed głównym wejściem mogą stać natomiast zarówno rośliny jednoroczne, które - każdego roku inne, będą przyciągały spojrzenia przechodniów, jak i gości, lub wybór może paść na całoroczne rośliny w postaci drzewek, bukszpanów i tym podobnych roślin, które nir trzeba będzie ruszać przez lata.
2. Świetne rozwiązanie dla ogródków przymieszkaniowych
Ostatnimi czasy powstała moda na budowanie domów mieszkalnych z udostępnianiem małych ogródków dla mieszkańców. Ogródki te wyposażone są zazwyczaj w małe tarasy wraz z kawałkiem przestrzeni zielonej, która najczęściej jest w postaci kilku metrów kawdratowych trawnika. Zazwyczaj w takich miejscach właściciele mieszkań mają w dokumentacji zapis o niemożliwości sadzenia roślin do gruntu oraz koniecznością udostępnienia swojego ogródka w przypadku jakichkolwiek awarii, np. pęknięcie rury, itp. W tym wypadku wybawieniem staje się uprawa roślin w doniczkach. I tutaj ograniczenie naszej wyobraźni wytyczy nam granice naszych możliwości. Przestrzegając zasad trzymania roślin w donicach, jesteśmy w stanie uprawiać wszystko co tylko w naszym klimacie będzie rosło. W przypadku jakiejkolwiek kontroli i konieczności przeprowadzenia napraw - nasze rośliny nie ucierpią, gdyż jedynie tymczasowo przeniesiemy je kilka metrów dalej, a po skończonych pracach ponownie mogą one powrócić na swoje miejsce. Dodatkową ważną cechą potrzebną przy tego typu mieszkaniu jest punkt następny, pomagający nam szybciej odgrodzić się od niechcianych spojrzeń przechodniów. Kolejną zaletą mobilności jest oszczędność w przypadku przeprowadzki, gdyż powiedzmy sobie wyraźnie - rośliny kosztują, tym bardziej, kiedy są już duże i odhodowane. W takim wypadku załatwienie ich transportu do nowego miejca z pewnością mniej nas wyniesie niż ponowny zakup roślinności.
3. Doniczka sprawia, że roślina jest wyższa niż w rzeczywistości.
Są takie momenty, że chcielibyśmy, aby dana roślina była wyższa niż jest ona faktycznie. Każda doniczka to podwyższenie poziomu sadzenia o wysokość pojemnika, w którym daną roślinę sadzimy. Pamiętajmy tylko, iż w przypadku miejsc bardzo wietrznych należy użyć zabezpieczeń mocujących doniczkę i zabezpieczających przed wywróceniem lub należy zastosować stabilne szerokie donice. Szczególnie ważne jest to w przypadku sadzenia w donicach drzew, gdzie musimy rozważyć stabilność donicy, wysokość drzewa oraz narażenie całej konstrukcji na panujące w danym miejscu warunki atmosferyczne.
4. Mogę wszystko...
Najważniejsze w zastosowaniu tej metody jest to, że w donicach możemy uprawiać i sadzić wszystko! Mogą to być kwiaty, krzewy, drzewa, zioła, warzywa, owoce... Czego tylko sobie nie zamarzymy.
5. Mobilność.
Wspomnieliśmy o niej już powyżej, natomiast oprócz niespodziewanych sytuacji jak awarie i przeprowadzki mamy takie sytuacje do przewidzenia, jak nasz klimat i zmiany pór roku. Wiele roślin hodowanych na zewnątrz w okresie lata możemy zabrać do domu w chłodne dni, aby tam cieszyły zarówno nasze oko, jak i żołądki, co tyczy się np. ziół, które w lecie możemy wystawiać na zewnątrz, a zimą przechowywać na parapecie, mając w ten sposób całoroczny do nich dostęp. "Mobilność" przyda się równiez w przypadku warzyw, które możemy w okresie przejściowym przygarnąć do domu, szklarni, czy inne miesce, gdzie nie będą tak narażone na chłody. Drugą stroną medalu jest to, że jedne rośliny będą nam rosły lepiej inne gorrzej. W przypadku donic - przesunięcie donicy celem udostępnienia roślinie miejsca, lub przesunięcie jej w inne miejsce, gdzie będzie miała lepsze warunki do wzrostu nie stanowi takiego problemu, jak cała akcja rozpoznania terenu, dokonania przygotowań, przekopów i wykopów celem dokonania szarad. Czasami też tak bywa, że mimo chęci i prób coś nam się nie uda i jakaś z roślinek nam nie przetrwa, zostanie zaatakowana przez jakąś chorobę, itp. Każdy szanujący się ogrodnik na klatę musi taki fakt przyjąć. Aby wiedzieć na przyszłość i nabrać doświadczenia, w tym wypadku nasza nauka będzie niosła za sobą ofiary w postaci roślinek. Tak jest i już. W takim wypadku łatwiej nam będzie zagospodarować przestrzeń po lub wspomagać próby ostatnich reanimacji.
6. Korzenie w ryzach
Kolejną zaletą jest fakt, iż w domiczce, mamy pod większą kontrolą korzenie roślin bardzo inwazyjnych. Mięta, bez i tym podobne rośliny są możliwe do okiełznania w przypadku ich wzrostu w donicach bardziej niż posadzone w gruncie. W ten sosób nie narażamy się na gniew sąsiada walczącego z tym o czym akurat nie marzył i nie podziela naszego zachwytu nad rośliną, mającą początek na naszym terenie, a tak pięknie obejmującą jego trawnik przycinany przez niego co wtorek.
7. Kontrola ph ziemi
W przypadku sadzenia roślin do gruntu musimy brać pod uwagę ph gleby, jakie jest przyjazne dla danej rośliny. Niestety wtedy musimy brać pod uwagę, iż towarzystwo ów rośliny musi mieć takie same wymagania pod tym względem. W przypadku donic nie mamy takiego problemu, gdyż zapotrzebowanie dostosowujemy do obszaru donicy, nie do metrów kwadratowych ziemi.
8. Doniczka niczym fryzura lub nowe wdzianko
Doniczką możemy nadać charakter nie tylko samej rośliny, ale i całego ogrodu. Doniczką możemy podkreślić kolor kwiatów. Doniczką możemy przyciągnąć wzrok w dane miejsce, a odciągnąć od zakamarka, który chcemy ukryć. Doniczką możemy wyrazić wiele, łącznie z artystyczną duszą danego ogrodnika, gdyż doniczką może być wszystko co nasza wyobraźnia za doniczkę uzna.
9. Wypełnienie przestrzeni
Doniczka to również wypełnienie przestrzeni w czasie, kiedy rośliny nie zdążyły się wybudzić z zimowego snu. Pozwala ona na zbudowanie architektury ogrodu i wypełnienie go formą, w okresie roślinnej posuchy.
10. Ogród staje się większy
Doniczki również sprawiają, że ogród wydaje się większy niż w rzeczywistości jest - wszystko zalezy od tego jak rozmieścimy nasze cuda natury.