Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skorupki jajek jako naturalny nawóz wapniowy w uprawie roślin

2021-05-12
Skorupki jajek jako naturalny nawóz wapniowy w uprawie roślin

Skorupki jajek są świetnym źródlem łatwo przyswajalnego wapnia, które to marnujemy poniekąd wyrzucając je do kosza na zmieszane odpadki. Oprócz wapnia skorupki posiadają również w swym składzie także krzem, cynk, fluor i siarkę. Skorupki od jajek możemy z powodzeniem stosować jako środek do odkwaszania gleby  jako zasilanie roślin całkowicie naturalnym nawozem takich jak: warzywa - pomidory, ogórki, cukinie, cebulę, fasolę, kapustę i inne, rośliny owocowe oraz ozdobne (np. lawenda, oleander pospolity, liliowce, tulipany, dereń, czarny bez, piwania, hortensja, itp.). Ważne, aby skorupki z jajek stosowane były do roślin, kóre lubią rosnąć w glebach o odczynie obojętnym pH 6,6-7,2 lub zasadowym pH powyżej 7,2. Ważna uwaga, aby przed zastosowaniem sprawdzić jakie pH gleby lubi dana roślina.

W naszych domach przyzwyczailiśmy się do "kolekcjonowania" tego darmowego nawozu i skorupki od jajek mają swoje własne słoiki, tuż obok zlewozmywaków, gdzie jest nam "pod ręką", aby je odkładać. Automatycznie w słoikach znajdują się łopatki, któymi w razie problemu na bieżąco skorupki są gniecione dla pozyskania miejsca na kolejne sztuki. Nie ma przy tym różnicy, jakiego rodzaju skorupki zbieramy - zarówno kurze, jak i przepiórcze do tego celu się nadają. 

Tak pozyskane skorupki z jajek można pozostawić w formie pogniecionej na mniejsze kawałki lub zmiksować w mikserze na proszek

Pogniecione skorupki możemy rozsypać pod rośliną lub je zakopać wkoło niej. Pod wpływem wilgoci zaczną się one rozkładać, tym samym uwalniając do gleby zawarte w nich składniki. 

W przypadku drobnego proszu ze skorupek jajek można go zarówno rozsypać bezpośrednio pod rośliną jak również przygotować z niego wywar - zalać gorącą wodą, odstawić na kilka dni, od czasu do czasu mieszając, a następne stosować do podlewania roślin. Pamięać tutaj naezy, aby przed podlewaniem wstrząsnąć płynem, aby się wymieszał.

Równie wartościową wodą do podlewania może być również woda pozostała po gotowaniu jajek. Po jej ostygnięciu możemy nią podlewać nasze rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel