Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

SZAŁWIA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-08
SZAŁWIA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

Inne nazwy szałwii:

szałwia ogrodowa

Opis szałwii:

Szałwia jest rośliną pochodzącą z Brazylii, gdzie w tamtejszych warunkach osiąga wysokość do 150 cm. W Polsce osiąga wysokość maksymalnie do 60 cm, najczęściej 25-40 cm. Roślina jednoroczna, miododajna, ozdobna i lecznicza. Funkcję ozdobną zawdzięcza liściom, które są ciemnozielone, kształtem wydłużone o ząbkowanych obrzeżach oraz przede wszystkim pięknych i strzelistych kwiatostanach. Liście tworzą gęstą rozetę w dolnej części rozpościerając się wraz z wysokością, osiągając szerokość 10-20 cm. Szybko rośnie. Szałwia nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie, na rabatach, jak i w pojemnikach, skrzynkach balkonowych i donicach. Jej piękny widok musi nam wynagrodzić to, że nie posiada zapachu. Jej zaletą niewątpliwą jest to, że jest nielubiana przez szkodniki.

Stanowisko:

Jak kraj pochodzenia wskazuje - szałwia lubi stanowiska słoneczne, ciepłe ale wilgotne, o glebie żyznej i przepuszczalnej, odczyn gleby obojętny. 

Pielęgnacja szałwii:

Nie wymaga obcinania przekwitniętych kwiatostanów, ani cięcia. Należy podlewać umiarkowanie, jeśli nie będziemy jej przelewać, ani zasuszać - nie będzie chorować. Siew w lutym – marcu w szklarni lub do inspektu. Nasiona kiełkują przy temperaturze 20 st. C. Wymaga podwójnego pikowania - pierwszy raz po wytworzeniu liścieniu, drugi przy liściach właściwych. Nie radzi sobie dobrze z suszą, więc należy ją podlewać. 

Rośliny współtowarzyszące dla szałwii błyszczącej czerwonej:

Pięknie prezentuje się posadzona z lwią paszczą, jednocześnie obie rośliny sobie nie przeszkadzają. 

Kwiaty mają subtelny smak podobny do liści.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel