Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny zimozielone zdobią ogród przez cały rok

2021-11-22
Rośliny zimozielone zdobią ogród przez cały rok

Mówiąc rośliny zimozielone, pierwsze co nam przychodzi na myśl to tzw. iglaki. Prawdą jest, że to najpopularniejsze rośliny, które zimą niezmiennie zdobią nasz ogród swoimi kolorami i różnorodnymi formami. Powszechną rolą iglaków jest tworzenie z nich osłon oraz tła dla innych roślin w postaci żywopłotów. Ponadto przy planowaniu przestrzeni wokół nas popularne jest sadzenie ich w kompozycjach kolorystycznych lub zróżnicowanych pod względem formy i wielkości.

Drzewa i krzewy iglaste zależnie od odmiany mogą mieć zabarwienie w odcieniach niebieskich, zielonych i żółtych. Istnieją również takie, które w okresie wegetacyjnym mają inne barwy a zimą inne. Idealnym przykładem tego są jałowce lub tuje w odmianach o igłach złocistożółtych, które zimą stają się żółtobrązowe, np. jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’, jałowiec pospolity ‘Gold Cone’, jałowiec chiński ‘Plumosa Aurea’, żywotnik zachodni ‘Golden Tuffet czy żywotnik zachodni ‘Rheinold’. Do tworzenia ciekawych kompozycji kolorystycznych nadają się również niebieskie odmiany jałowców, które zimą przebarwiają igły na odcienie fioletu lub nawet czerwieni, np. jałowiec płożący ’Blue Chip’ lub jałowiec płożący ‘Douglasii’.

Barwy to nie wszystko. Pamiętajmy, że iglaki mają również wiele kształtów i form (tzw. pokrój), przez co wkomponowanie ich w nasze otoczenie, tak aby zimą cieszyły nasze oko, nie sprawi żadnego problemu. Wpasują się zarówno w niewielkie rabatki, jak i duże kompozycje np. na skarpach czy przestrzeniach parkowych. Wystarczy na przykład niskie płożące lub kuliste odmiany posadzić wraz z bylinami lub trawami. Zimą, kiedy te drugie zanikną, na rabacie pozostaną wybrane przez nas krzewy iglaste. Drzewa za to pozostaną zdobne, podczas gdy gatunki liściaste zrzucą liście na zimę pozostawiając szare, nieciekawe pędy.

Świerki, sosny, cyprysiki i wiele innych - wszystkie bezsprzecznie pozostają ozdobą ogrodów przez cały rok. Niemniej jednak, poza nimi, istnieją również liściaste rośliny zimozielone. Wiosną i latem zdobią nasz ogród pięknymi kwiatami, jesienią owocami, a zimą liśćmi właśnie.

Podobnie jak gatunki iglaste tak i liściaste doskonale nadają się na tworzenie żywopłotów. Mogą stanowić doskonałe tło dla urozmaiconych kompozycji roślinnych (np. bukszpan, laurowiśnia, ligustr), ale możemy również dzięki nim odgrodzić się od otoczenia zapewniając sobie pewną intymność wskazując granice naszej prywatnej strefy. Dodatkowo sadząc gatunki o kłujących liściach stworzymy barierę odstraszającą potencjalnych dzikich gości, takich jak zające, sarny lub dziki. Do popularnych gatunków, które mogą spełniać taką rolę należą mahonia, ostrokrzew, ognik lub berberys gruczołkowaty i Juliany.

Poza rolą żywopłotową, istnieją zimozielone gatunki krzewów liściastych idealnie spełniające się jako pojedyncze krzewy w kompozycjach roślinnych. Jednym z nich, dość rzadko spotykanym w ogrodach, ale wartym uwagi jest kalina sztywnolistna – piękny krzew o rozłożystym pokroju i ciekawych grubych, mięsistych liściach. Za to dość popularnymi zimozielonymi krzewami są bezsprzecznie rododendron (różanecznik), irga czy suchodrzew. W ogrodach możemy również znaleźć krzewy zimozielone, które zmieniają zabarwienie na zimę. Jednym z nich jest trzmielina Fortune’a, której niektóre odmiany przybierają barwę różową, lub mahonia, która przebarwia się na zielono – brunatno.

Podsumowując – ogród nie może istnieć bez roślin zimozielonych. Nawet poza okresem wegetacji musi się cos w nim dziać. Barwne drzewa i krzewy na tle zimowych szarości na pewno zachęcą nas do wyjścia z domu i spaceru po naszym ogrodzie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel