Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Retro rośliny - zapomniane rośliny sadzone przez nasze babcie

2021-11-13
Retro rośliny - zapomniane rośliny sadzone przez nasze babcie

Kto miał okazję spędzać wakacje u babci na wsi ten na pewno pamięta spacery na łonie natury. Piękne krajobrazy - pola, łąki, lasy, rzeka to cudowne wspomnienia z dzieciństwa. A jak wakacje u babci to i babciny ogród. Warzywnik pełen warzyw, gdzie marchewki jedzone prosto z gruntu były najpyszniejsze, a pomidory ze szklarni najsłodsze. Z kolei ogród przed domem zawsze był pełen kwiatów. Ilość i różnorodność roślin zachwycały wszystkich, a babcie były dumne ze swoich eksponatów. Szkoda, że wiele roślin odeszło gdzieś w niepamięć pomimo swoich zachwycających walorów dekoracyjnych. Dlaczego się tak stało? Być może konieczność poświęcenia większej ilości czasu na ich hodowlę? Może zmiana stylów ogrodów na bardziej nowoczesne?

Tak czy siak nie zasługują na zapomnienie i dlatego poniżej przedstawiamy kilka retro roślin, które nasze babcie tak skrupulatnie pielęgnowały, a które odwdzięczały się swoją urodą i ozdabiały feerią barw ich piękne zadbane ogrody.

Dalia (georginia) – Każdy chyba zna tę bylinę, ale mało kto ją sadzi w ogrodzie. Odmian jest bardzo wiele – od karłowych po takie dorastające do około 150 cm wysokości, a kolorów kwiatów i ich odcieni co nie miara. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Dalie kwitną już od czerwca, aż do października. Pamiętajmy aby przekwitłe kwiatostany obcinać, dzięki czemu roślina będzie długo i obficie kwitła. Byliny te lubią miejsca słoneczne, i obfite podlewanie. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków Dalie należy wykopać z ziemi, przyciąć pędy na wysokość około 10-15 cm i umieścić w doniczce lub wiadrze przysypując wilgotnym piaskiem, ziemią lub torfem. Najlepszym rozwiązaniem jest torf ponieważ najlepiej trzyma wilgoć. Tak przygotowaną roślinę przechowujemy przez okres zimowy w chłodnym, przewietrzanym pomieszczeniu, np. piwnicy. Wiosną po ustąpieniu przymrozków Dalie wysadzamy do gruntu. Jest to również idealny moment do podziału roślin poprzez rozdzielenie karp korzeniowych na mniejsze fragmenty.

Kanna (paciorecznik) – to bylina pochodząca z egzotycznych krajów, o dużych lancetowatych liściach (od zielonych po bordowe) i kwiatach (od żółtych przez pomarańczowe po czerwone) rosnących w długich kwiatostanach. Kwiaty u pacioreczników pojawiają się w lipcu i kwitną do jesieni. Obcinając przekwitłe kwiatostany przedłużymy kwitnienie tej pięknej byliny. Kanny lubią glebę próchniczną, wilgotną i stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. Podobnie jak dalie, kanny należy wykopać z gruntu po pierwszych przymrozkach, przyciąć do wysokości 10-15 cm i odłożyć kłącza na około dwa tygodnie w suche, przewiewne miejsce do przesuszenia. Po tym czasie przełóżmy je do pojemnika i zasypmy piaskiem, ziemią lub torfem pamiętając o utrzymaniu stałej wilgotności np. spryskując przykryte kłącza wodą. W marcu należy kłącza wsadzić do doniczek i pozostawić je w jasnym, ciepłym pomieszczeniu (około 18 st. C), aby już rozpoczęły wegetację. Do ogrodu możemy je przesadzić dopiero w połowie maja. Taki zabieg spowoduje szybszy rozwój kłączy, a co za tym idzie do gruntu wsadzimy już wykształcone rośliny, które będą silniejsze i szybciej rozpoczną zawiązywanie kwiatostanów.

Serduszka – jest to bardzo wdzięczna, mało wymagająca bylina dorastająca do 60-80 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są kwiaty w kształcie serc zebrane w długie przewieszające się kwiatostany. Zależnie od odmiany kwiaty mają kolor od białego po czerwony. Serduszka jest rośliną, którą sadzimy w cieniu lub półcieniu, na glebach próchnicznych i wilgotnych. Dzięki temu możemy sprytnie upiększyć zacienione, teoretycznie nudne miejsca pod wysokimi drzewami. Najpopularniejsze są dwa gatunki:
-Serduszka wspaniała – jej liście są podobne do paproci, a po przekwitnięciu liście pozostają częściowo na roślinie do zakończenia okresu wegetacji. Kwitnie od maja do czerwca.
-Serduszka okazała - w przeciwieństwie do poprzedniczki, zaraz po kwitnieniu, które również trwa od maja do czerwca, obumiera w całości, przez co może szybko stać się nieatrakcyjna. W takim przypadku dobrze jest uzupełniać nasadzenie serduszki innymi roślinami, które odwrócą uwagę od brązowiejących liści. Gatunek ten jest natomiast bardzo długowieczny.

Lwia paszcza (wyżlin wielki) – jest to roślina jednoroczna. Odmian jest bardzo dużo, a różnią się wysokością (od 25 cm do aż 90cm) i kolorami kwiatów (białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe lub fioletowe). Kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany zakwitają w lipcu i kwitną nawet jesienią do pierwszych przymrozków. To właśnie dzięki kwiatom roślina ta zawdzięcza swoją nazwę. Naciskając na kwiat po obu jego stronach, płatki rozchylają się przypominając otwartą paszczę. Lwia paszcza lubi miejsca słoneczne i glebę przepuszczalną, i wilgotną, dlatego należy pamiętać o dość obfitym podlewaniu. Można ją wysiać do pojemników w lutym – marcu i przesadzić do gruntu w maju lub wysiać wprost do gruntu w kwietniu, ale zakwitnie nieco później (w drugiej połowie lata).

Naparstnica purpurowa – to roślina dwuletnia, miododajna, przyciągająca podczas kwitnienia wiele owadów. Wysiana w jednym roku zakwita w roku kolejnym. Jej atutem, jeżeli chodzi o dekoracyjność w ogrodzie jest to, że sama się rozsiewa, więc co roku w innym miejscu zakwita pięknymi, purpurowymi, dzwonkowatymi kwiatami. Pojawiają się one w czerwcu i kwitną do września rosnąc na długich dorastających do 120 cm łodygach. Po przekwitnięciu można kwiatostany obciąć, dzięki czemu naparstnica powtórzy kwitnienie. Lubi stanowisko słoneczne, ale i półcieniste oraz glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Naparstnica purpurowa jest rośliną leczniczą (leki nasercowe oraz moczopędne), ale nie może być stosowana jako zioło, ponieważ w stanie surowym jest trująca.

Rośliny retro mogą być ciekawą alternatywą w naszych ogrodach. Niektóre wymagają trochę więcej uwagi, ale nie ma się czego bać. Wykopanie na zimę, czy wsadzenie wiosną to tak naprawdę zabieg, na który musimy poświęcić niewiele czasu, ale za to rośliny odwdzięczą nam się pięknymi niebanalnymi kwiatami. Jednym słowem rośliny retro mogą nadać naszym ogrodom oryginalności i charakteru.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixelpixel