Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Po co nam łąki kwietne?

2020-12-28
Po co nam łąki kwietne?

Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie nieco bliżej zaczynając szukać bioróżnorodności w naszym ogrodzie oraz alternatywy dla monokulturowych trawników. Staramy się z roku na rok coraz bardziej powracać do naszych korzeni, a kwietne łąki wpisują się wyśmienicie w zapamiętane obrazy z naszego dzieciństwa oraz wakacji na wsi, u babci i dziadka.

Łąki kwietne mają według nas dwie funkcje. Pierwsza podstawowa to mają cieszyć oko ludzkie. Drugą ważną rolą jest przede wszystkim zapewnienie boróżnorodności, miejsca, które będzie tętnic życiem, dzięki owadom - pszczołom, motylom, trzmielom i innym, jak również będzie to świetne schronienie dla ptactwa oraz innych zwierząt, które w ogrodzie będą bardzo pożyteczne. Raj ten odwzajemni nam się lepszymi plonami, ochroną przed szkodnikami i innymi mało przyjemnymi przygodami. Pamiętamy dokładnie, jak ogródek warzywny naszej babci różnił się od ogródków warzywnych spotykanych dzisiaj. Babcia zawsze grządki z warzywami odgradzała mini kwietnymi polnymi łąkami. Każdego roku zbierała z nich nasiona do wysiania na rok kolejny. Ni jak ma się to do dzisiajeszej uprawy na ogródkach działkowych oraz przekładania grządek równo przyciętymi trawnikami. Całe szczęście powracamy do natury, a w tym do kwietnych łąk, które - uwierzcie, potrafią niesamowicie zachwycić, a wiemy to na 100%, gdyż jedną z takich łąk, w której przewagę mają piękne czerwone, polskie maki, mamy przed naszym biurem i zawsze z uśmiechem na twarzy przyglądamy się ile czasu przechodnie spędzają zatrzymując się i... robiąc zdjęcia temu pięknemu, naturalnemu dywanowi. Może i Was uda nam się takim pomysłem zachwycić...?

Łąki kwietne zazwyczaj sprzedażowo podzielone są na kilka kategorii, gdzie wybór mamy nie tylko pod względem kolorów kwiatów i roślin, jakie nam odpowiadają, ale funkcjom, jakie dana mieszanka roślin pełni. W sprzedaży mamy między innymi łąki kwiatowe:

- Antysmogowe - bazujące na dobranych takich odmianach kwiatów, aby wychwycały one jak najwięcej spalin i pyłów z otoczenia. Producenci podają, że 1m2 takiej łąki jest w stanie wyłapać tyle zanieczyszczeń ile wyłapuje ich 5-letnie drzewo.

- Miododajne - zapewniające niesamowite doznania dla naszego nosa, jak również dla pszczół zbierających nektar.

- Żywopłoty - które swą pięknością i orginalością, wywołują zazdrość sąsiadów, jednocześnie odgradzają nas od ich spojrzeń, rosnąc na wysokość nawet około 1,80m. Naley pamiętać, ze wysokość "barier" naszej posesji możemy sobie dobierać według danej mieszanki roślin - od tych po kostki, po te przewyższające nas samych. Przy przestrzeganiu zaleceń producenta co do zastosowania ilości nasion na metr kwadratowy powierzchni uzyskamy barwny dywan, jak ze zdjęć zamieszczanych na opakowaniach. Ważną uwagą jest tutaj, aby dokładnie zastosować się do podanych na opakowaniu zaleceń, gdyż w ten sposób nie stłumimy mniejszych roślin tymi większymi przy zbyt gęstym posianiu nasion.

- Użytkowe - np. z koprem włoskim, który nie tylko będzie cieszył nosy wydając przyjemną woń, ale przyda się do jesiennego wekowania ogórków i innych przetworów.

- Lecznicze - w których przeważają zioła i rośliny, z których możemy przygotowywać np. napary i herbatki.

- Kwietne - z nastawieniem na kwiaty, które można zbierać do wazonów i cieszyć nimi oko również w pomieszczeniach.

 

Zalet łąk jest wiele:

- możliwość doboru wysokości kwietnego dywanu, jaką chcemy uzyskać - od niskich, po kolana, do wysokich przewyższających 1,80m

- brak większych wymagań glebowych, naworzenia, nawozów, itp. - łąki te są samowystarczalne. Naworzenie wręcz jest niewskazane, gdyż w ten sposób możemy spowodować zamarcie nasion z niektórych mieszanek.

- oszczędność wody, gdyż wymagają podlania tylko w czasie zasiania, aby im nieco pomóc wystartować.

- oszczędność czasu gospodarza - świetne na większe posesje, gdzie nie chcemy poświęcać czasu na koszenie trawnika. Łąki wymagają koszenia 1-2 razy w roku, po przekwitnięciu wszystkich kwiatów. Ściętą roślinę pozostawia się na miejscu, aż do wiosny, w ten sposób zapewniając danemu miejscu nasiona na kolejny rok, które opadną i samoistnie zasieją się w podłożu. W zalezności od mieszanki - część roślin odbija jako bylina, część z nasion. Możemy zrobić na wiosnę dosiewkę, ale nie jest to konieczne. . 

- możliwość doboru czasu cieszenia się łąką - łaki są jednoroczne, dwuletnie jak i wieloletnie w zalezności od chęci zagospodarowania przestrzeni.

- kwiaty kwitną cały okres wiosenno - letni, są gatunkowo wielokwiatowe, co zapewnia ciągłość kwitnienia poszczególnych roślin.

- wspomagają nasze uprawy - co jest jedną z najistotniejszych cech i zaletą, jaka jest bardzo przez nas pożądana.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

Łąka kwiatowa ANTYSMOGOWA-PNOS 250g

Łąka kwiatowa ANTYSMOGOWA-PNOS 250g

98,98 PLN brutto989.80 pkt.
pixelpixel