Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niezależność żywieniowa cz.2 Zostań minimalistycznym zbieraczem

2022-03-04
Niezależność żywieniowa cz.2 Zostań minimalistycznym zbieraczem

Abyśmy mogli o siebie zadbać będziemy potrzebowali niezbędne minimum.

Ziemia - Twoje czarne złoto

Musisz "dorobić się" ziemi, miejsca, kawałka pod uprawy. Powierzchnia, jaką będziesz w stanie dla siebie zorganizować będzie świadczyła o skali produkcji, jaką będziesz w stanie osiągnąć. Oznacza to tyle, że jeśli masz do swej dyspozycji jedynie parapet - trudno będzie mówić o produkcji. Będzie to bardziej delikatne wsparcie Twojej kuchni w produkty, jakie zjesz na bieżąco. Jeśli masz balkon - Twoja skala automatycznie wzrasta o możliwość wstawienia pojemników i regałów. Nie musisz przy tym wydawać pieniędzy na wymyślne doniczki. Wystarczy, że butelki po napojach zamienisz w doniczki, a worki z ziemią wykorzystasz jako gotowe pojemniki. Jeśli posiadasz mieszkanie z ogródkiem - zamiast trawy możesz postawić grządki wzniesione i w nich prowadzić uprawę. Twoja skala będzie niesamowicie wzrastać, kiedy posiadać będziesz dom z działką lub działkę ROD. Twoje możliwości zaczynają być wystarczalne na tyle, aby wyprodukowaną żywność nie tylko zjadać na bieżąco, lecz również gromadzić zapasy. 

Oglądaj swoje śmieci i zastanów się dwa razy zanim wyrzucisz

Od dzisiaj spójrz na śmieci jak na coś wartościowego. Zamiast wydawania pieniędzy na nowe produkty, samodzielnie zorganizuj sobie potrzebne narzędzia, które w pierwszym odruchu chciałoby się wyrzucić. Doniczki, wielodoniczki - do tego celu możesz użyć plastikowych butelek po napojach. Butelki są o tyle ciekawym rozwiązaniem iż możesz je wyprofilować jako zwykła doniczkę lub wiążąc ze sobą utworzyć ścianę doniczek wieszanych w pionie. Wiele inspiracji znajdziesz w Internecie. Wykonanie jest banalnie proste i ograniczone jedynie Twoją wyobraźnią. Plastikowych opakowań po warzywach i owocach w naszych domach się nie wyrzuca. Służą nam one wielokrotnie i są one gromadzone. Używamy je jako rozsadniki, opakowania do przechowywania czosnku, cebuli oraz jako pojemniki do zbierania i przenoszenia plonów do domu. Wytłoczki po jajkach świetnie nadają się na produkcję rozsady. Są one na tyle praktycznie iż można je porcjować i wraz z "doniczką" posadzić w miejscu docelowym. Słoiki - zazwyczaj mamy swoje przyzwyczajenia i dokonujemy zakupów zazwyczaj tych samych produktów. Słoiczki zamiast wyrzucać - wystarczy myć i gromadzić. Pierwszy odruch możesz mieć taki, że chcesz mieć takie same rodzaje słoików, natomiast kiedy zgromadzisz kilka, zauważysz, że tworzą one grupy identycznych pojemników. Suszarka do warzyw, owoców, ziół - suszyć produkty możesz w różny sposób. Możesz suszyć produkty za pomocą słońca. Nasz babcia wystawiała na słońce sitka o bardzo drobnych oczkach, na których porozkładane były pokrojone produkty. Jeśli nie masz takiej możliwości za to masz miejsce, gdzie możesz przechowywać urządzenie - możesz dokonać zakupu suszarki, która pozwoli na organizację suszenia, niezależną od pogody, obecności owadów, itp. Natomiast gdy tego miejsca brak - zawsze możesz wykorzystać swój piekarnik, który wystarczy włączyć i uchylić drzwiczki. Suszyć produkty możesz również za pomocą sznurka i nitki. My w ten sposób suszymy papryczki chili. Przydatny również będzie karton i papier - szary, śniadaniowy, do pieczenia. Na kartonie i papierze można rozłożyć produkty. Papier dodatkowo może nam posłużyć do tworzenia lampionów, okalających pęczki ziół. W ten sposób ochronimy zioła przed osiadającym kurzem. Załóż kompostownik - kompostownik możesz mieć zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogródku. Zaletą stworzonego przez Ciebie kompostu jest to, że wiesz czym użyźniasz ziemię pod swoje uprawy. Z drugiej strony - zaczniesz segregować odpady, rzadziej będziesz wyrzucać śmieci, zniwelujesz nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kuchennych koszy na odpadki oraz zmniejszysz konieczność zakupu worków foliowych na śmieci. 

Zakup nasiona na początku roku kalendarzowego

Zastanów się co jadasz, co lubisz i co łatwo będzie Ci wyprodukować. Następnie złóż zamówienie na te nasiona i cebulki. Postaraj się je mieć przed czasem konieczności ich posiania. Nasiona i dbałość o uprawę będzie kosztowało mniej niż gotowe produkty. Pamiętaj - z nasion pozyskanych z owoców możesz korzystać wyłącznie, kiedy możesz mieć pewność, ze powstałe owoce będą pełnowartościowe. Problemu nie powinna stworzyć Ci rzodkiewka, marchewka, pietruszka, fasolka, cebula, czosnek, zioła. Większej dbałości będzie wymagać pomidor i ogórek, gdyż będą potrzebować większej uwagi, ale nie rezygnuj z nich. Kolejny rozdział pomoże Ci zdecydować, w jakie nasiona zainwestować pod względem produkcji.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixel