LAWENDA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place
LAWENDA LEKARSKA
Nazwa łacińska lawendy lekarskiej:
Lavandula angustifolia
Inne nazwy lawendy lekarskiej:
Lawenda wąskolistna, lawenda wonna, w przekazach ludowych - jako bławatek, czyszczeczec,
Opis lawendy lekarskiej:
Lawenda lekarska jest bardzo cenioną rośliną w ogrodzie, posiada wiele zalet, które powoduję, że jest tak bardzo chętnie uprawiana przez ogrodników. Jej walory można wyliczać w nieskończoność - znajdziemy ją w ogrodzie, jako roślinę ozdobną, w aptece, jako leczniczą, miododajną, a kończącą w kuchni, gdzie wykorzystywana jest do potraw i deserów. Lawenda jest rośliną wieloletnią, zimującą w gruncie, osiągającą wysokość około 50-70cm. Jest rośliną ozdobną w miejscach, gdzie chcemy nadać miejscu nieco prowansalski charakter. Można ją stosować na skalniaki, rabaty, miejsca eksponowane. Dobrze rośnie również w pojemnikach i donicach. Jest rośliną miododajną i bardzo lubianą przez pożyteczne owady, w tym przez pszczoły. Daje 200-300kg miodu/ha. Siew należy ją na przełomie kwiecień-czerwiec. Na miejsce stałe wysadzać lipiec-wrzesień. Kwitnie od czerwca do końca października ciesząc oko ogrodnika przez cały okres letnio-jesienny. Przechowywać ją można w postaci suszonej, lub ciąć na kwiaty umieszczane w wazonikach. Posiada intensywny zapach, wydzielany zarówno przez cała roślinę, nie tyko kwiaty - przez niektóre osoby bardzo lubiany, przez innych uważany za bardzo intensywny i drażniący. Jej kwiaty, ze względu na zapach, wykorzystywane są do produkcji saszetek zapachowych. Tworzy kępy bardzo gęstych pojedynczych pędów, w dole ulistnionych, na szczycie których znajdują się kwiatostany. Liście lawendy są zimozielone. Ciekawostka - w Anglii uważa się, że w domostwie, w którym rośnie lawenda - małżonkowie się nie kłócą.
Kwiaty lawendy lekarskiej:
Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty rozwijają się w okolicach czerwca, tworząc na szczycie pędu kłosowy kwiatostan, który z biegiem czasu otwiera się ukazując drobne kwiatki. Kolor lawendy w tej odmianie to odcień fioletowo-niebieskiej palety barw.
Stanowisko dla lawendy lekarskiej:
Przy lawendzie musimy bardzo zadbać o stanowisko. pozwoli nam to na cieszenie się pięknym i urzekającym widokiem. Stanowisko musi być osłonięte od wiatru, słoneczne, gleba przepuszczalna i najlepiej, aby była bogata w wapń, odczyn gleby ph 6,0-8,0. Gleba musi być umiarkowanie sucha. Lawenda odporna jest na suszę, natomiast nie lubi przelania, dlatego w przypadku donic musimy zadbać, aby otwory w dnie były pokaźne i umożliwiały szybki odpływ zbyt dużej ilości wody.
Pielęgnacja lawendy lekarskiej:
Lawenda nie wymaga nawożenia - pod względem wymagań pokarmowych jest bardzo przyjazna. Lawendę obowiązkowo należy przycinać minimum raz w roku, najlepiej dwa. Na wiosnę, przed wegetacją, należy ją skrócić o 1/3 jej wysokości oraz po kwitnieniu, w okolicach września. Zabieg ten ma na celu zagęszczanie rośliny, gdyż nieprzycinana traci zwarty pokrój. Można lawendę ściółkować drobnymi kamieniami, aby wilgoć z podłoża nie przechodziła w nadziemną część rośliny, na liście i pędy - chroniąc ją w ten sposób przed chorobami grzybowymi. System korzeniowy lawendy potrafi sięgnąć nawet 2 metrów, dzięki czemu roślina jest odporna na suszę.
Ochrona przed szkodnikami lawendy lekarskiej:
Jej intensywny zapach odstrasza komary i mole. Chroni przed mszycą , jeśli posadzimy ją między marchewką i porami. W przypadku dużej ilości mrówek w ogrodzie, które zadomowiły się w miejscu, w którym za bardzo gościć ich nie chcemy możemy posadzić lawendę, tymianek i miętę. Taka kompozycja powinna dać naszym gościom do zrozumienia, aby przenieśli się w inne miejsce.
Lawenda lecznicza jako roślina leczniczy:
Częścią leczniczą lawendy są kwiaty i olejek eteryczny, z niej wytwarzany. Jest wykorzystywana w lecznictwie ze względu na działanie przeciwskurczowe, uspakające, antyseptyczne, antytrądzikowe, dezynfekujące, przyspieszające regenerację skóry. Lawenda lekarska poprawia trawienie i działa wiatropędnie.
Kwiaty jadalne lawendy lekarskiej:
Częścią jadalną są liście i kwiaty. Słodkie, pikantne i pachnące kwiaty są doskonałym dodatkiem do pikantnych i słodkich potraw, albo domowych lodów. Lawenda stosowana jest do produkcji cukru lawendowego, który można stworzyć samodzielnie przekładając w słoiku lawendę z cukrem w stosunku 1:1. Dawniej lawendę dodawano do sałatek, sosów, galaretek. Lawendą stosuje się do tłustych potraw, można przyprawiać nią duszone mięso, baraninę, ryby. Wchodzi ona jako składnik w mieszance ziół prowansalskich. jest przyprawą, którą należy używać roztropnie, gdyż ze względu na bardzo wyrazisty aromat - może zdominować danie.