Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kwiaty jadalne

2021-05-28
Kwiaty jadalne

Kwiaty jadalne potrafią wzbogacić smakowo naszą kuchnię i pozwolić nam odkryć nowe smaki. Ważne jest jednak, aby kierować się kilkoma bardzo ważnymi zasadami, o których nie wolno zapominać.

Najważniejszą zasadą w korzystaniu z kwiatów jest to, że należy spożywać wyłącznie kwiaty, które wiemy na 100%, że są jadalne. Należy nauczyć się również, które części danej rośliny są jadalne. W niekórych przypadkach będzie to cała roślina, w innych tylko wybrane części, a jeszcze innych - możliwość do spożycia będzie dopiero po obróbce cieplnej, lub spożycie bedzie warunkować wyłącznie osiągnięty pewien okres wzrostu, dojrzałości, gdyż w pozostałym czasie roślina będzie trująca. 

Ważne również jest to, aby kwiaty jadalne siać u siebie, we własny ogródku, czy doniczce. Ważne jest to pod tym kątem, aby mieć pewność, że kwiaty nie były czymś pryskane, nawożone, czy skażone. Funkcję kwitów jadalnych nie będzie zatem spełniać zakup sadzonek w ogrodniczych sklepach, czy zebranych na przydrożnych, miejskich klombach. 

Kwiaty jadalne, choć tak ciekawe, należy spożywać w niewielkiej ilości, gdyż w dużej potrafią uczulić. 

Sposób zbiorów i przechowywania będzie również istotny. Kwiaty jadalne nie transportujemy w foliowych torbach, lecz woreczkach z siatki lub papierze.

Kwiaty jadalne możemy spożywać na kilka sposobów: na surowo - dodając je do sałatek, w formie suszonej, np. w postaci naparów lub herbatek, czy podsmażanej z dodatkiem oleju. Kwiaty jadalne spożywamy w sałatkach, dekorujemy nimi dania z możliwością skonsumowania dekoracji, dodajemy do ciast dla dodania ciewawych nut smakowych, ciast na makaron, lodów, jak również wykorzystujemy kwiaty do celów leczniczych - do tworzenia syropów, naparów, herbatek. 

Z wielu kwiatów przed spożyciem należy usunąć wnętrze - pręciki, słupki, itd., oraz cęść białą płatków, która ma bardzo wyrażny smak goryczy.

Co najważniejsze - przed spożyciem jakiegokolwiek kwiatu, prześledź o nim wszystkie wiadomości, jakie uda Ci się znaleźć, naucz się go bezbłędnie rozpoznawać. Zapoznaj się z informacją o tym, kto danego kwiatu jeść nie powinien, np. kobiety w ciąży, alergicy, itp. Czy uczula on w jakiś sposób i czy jego spożycie wpływa w jakiś inny sposób na organizm - wycisza, jest moczopędny, powoduje senność, itp.?

W naszym gospodarstwie używamy głównie takich kwiatów jak aksamitka, nasturcja, groszek, wiesiołek, róża, czarny bez, cukinia, dynia. Chcąc nauczyć się więcej w tym temacie tworzymy dla Was leksykon kwiatów jadalnych, który pozyskaliśmy z ogromnej wiedzy zawartej m. in. w internecie. Zapraszamy do lektury!

Aksamitka / Tagetes lucida, Tagetes patula, Tagetes tenuifolia, Tagetes patula x erecta - Częścią jadalną są kwiaty i liście. Aksamitka ma smak cytrynowy. Kwiaty bardzo częto używane są w sałatkach. Liście aksamitki często stosowane są do przyprawiania zup i gulaszu. Aksamitka używana jest do sałatek, kanapek, owoców morza lub gorących deserów. 

Uwaga! Aksamitki w dużych ilościach są szkodliwe. Powinny być dodawane jedynie dla smaku, nie jako smak przewodni.

Bazylia / Ocimum basilicum, Ocimum minimum, Ocimum x citriodorum - częściam jadalnymi bazyli są zarówno liście jak i kwiaty, któr występują w różnych olorach - białej, różowej, po lawendową. 

Smak kwiatów bazylii jest podobny do smaku pozostałej częsci rośliny, tylko, że jest on nieco delikatniejszy. 

Bazylia dodawana jest do sałatek, zup i makaronów. 

Begonia bulwiasta / Begonia x tuberhybrida - Do spożycia używa się tylko płatków, które służą jako ozdoba do sałatek i kanapek. Kwiaty w jasnych kolorach, mają delikatny cytrynowy smak. Są one chrupiące.

Uwaga! Częścią jadalną są tylko płatki. Płatki begonii zawierają kwas szczawiowy, dlatego powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Nie powinny być one spożywane przez osoby chore na podagrę, kamicę nerkową czy reumatyzm.

Bergamotka - czerwone kwiaty bergamotki mają miętowy smak. Wykorzystywana jest często jako składnik mieszanek herbat. 

Bratek ogrodowy / Viola x wittrockiana - częścią jadalną jest kwiat rośliny. Same płatki bratka zjadane pojedynczo mają łagodny, nieokreślony smak, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to smak sałaty, być może dlatego, że najczęściej podawane są w sałatkach, dla podkreślena walorów estetycznych dania.

Bratek ogrodowy dodawany jest najczęsciej do sałatek, ale również serów, ciast, ciastek, i innych deserów. 

Cebula siedmiolatka / Allium fistulosum - kwiaty cebuli siedmiolatki mają łagodny posmak cebuli. Dodawane są zazwyczaj do sałatek. 

Chaber bławatek / Centaurea cyanus - sam kwait nie posiada zapachu, lecz ma bardzo ciekawy wygląd, dlatego też bardzo często używany jest jako dekoracja. Z racji ciekawego koloru i kształtu często wykorzystywany jest do posypania potraw tj. sałatki, omlety, makarony, ozdoba zimnych napojów i inne. 

Cukinia / Cucurbita pepo var giromontiana - przed użyciem, należy usunąć pręciki znajdujące sę wewnątrz kwiatu. Ze względu na swoją formę, kształt - kwiaty te śwetnie nadają się jako forma do wypychania, w ktorej możemy porcjami podawać danie. Bardzo czesto podawane są jako panierowane i smażone w głębokim oleju. Kwiaty wszystkich cukinii mają lekko nektarowy smak. Wykorzystywane są również jako pocięte na kawalki i dodawane do potraw.

Cykoria sałatowa / Cichorium intybus - częścią jadalną są płatki i pączki cykorii. W smaku wyczuć mozna charakterystyczną gorycz cykorii, przy czym świeże kwiaty mają łagodny smak. Pąki kwiatowe cykorii można marynować. 

Uwaga! Kontakt z każdą częścią tej rośliny może podrażniać skórę, jak i pogłębiać alergie skórne.

Czarny bez, kwiaty / Sambucus nigra - kwiaty dojrzałego czarnego bzu przypominają wyglądem każdemu znaną jarzębinę - grona kuleczek przypomnających parasol, baldachim. Kolor samych kwiatów jest biało-żółty. Z czarnego bzu robi się wyśmienite soki, herbaty i nalewki. Podawane są również, podobnie jak owoce dyni - maczane w cieście naleśnikowy i smażone na głębokim oleju. 

Uwaga! Bez czarny spożywamy po obróbce termicznej. Częścią jadalną są tylko kwiaty. Gałązki są trujące.

Czosnkowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek) - wszystkie kwiaty z rodziny Allium są jadalne, jak również pozostała część rośliny - można je spożywać w całości. Kwiaty roślin czosnkowych są bardzo aromatyczne - o smakach łagodniejszego pora, po bardziej zdecydowany smak czosnku.

Dynia / Cucurbita maxima, Cucurbita pepo - kwiaty wszystkich dyniii mają nektarowy, lekko sodki smak. Przed użyciem, należy usunąć pręciki znajdujące sę wewnątrz kwiatu. Ze względu na swoją formę, kształt - kwiaty te śwetnie nadają się, jako forma do wypychania, w której możemy porcjami podawać danie. Bardzo częto są też serwowane jako maczane w cieście naleśnikowym i smażone na głębokim oleju. Kwiaty też są krojone na mniejsze kawałki i dodawane jako przyprawa do dań tj. sałaty, makarony, zupy, itp.

Dziewanna drobnokwiatowa / Verbascum thapsus - roślina dziko występująca, stosowana jest w zielarstwie, medycynie naturalnej. Używa się całe grono, czasami ziele dziewanny. Ważne - jeśli zbieramy dziewannę własnorecznie, zrywa się ją dopiero w drugim roku wegetacji. Zbiera się całe grono z dobrze rozwiniętymi kwiatami, delikatnie rozdrabnia i suszy w zacienionym miejscu. Stosowana z formie herbaty, naparu lub oleju. 

Dzięgiel litwor Angelica archangelica L., Archangelica officinalis Hoffm. - roślina pod ścisłą ochroną, ze względu na masowe jej wykopywanie w celach pozyskania surowca leczniczego. Rozpowszechniona do uprawy w ogródkach celem zapobiegania niszczenia stanowisk naturalnych. Kwiaty w zależności od odmiany mają różną barwę od jasnopoupurowej po ciemny róż. W smaku przypominają lukrecję. Tworzony z niej jest olejek, nalewki, wyciągi płynne. Wykorzystywana jest łodyga, korzeń. Wykorzystywany w cukiernictwie - skośnie pocięte łodyki, są smażone w cukrze, do ozdabiania deserów, ciast. Mozna sporządzać z niego koniturę, likier i dzięgielówkę. 

Dziurawiec zwyczajny / Hypericum perforatum L. - ma zastosowanie w medycynie, jako jedna z najlepiej poznanych roślin w tym temacie. Zbierane jest ziele dziurawca, czyli kwiatostany, które są następnie suszone. Dziurawiec jest bakteriobójczy, jak również zawiera witaminy A i C. Stosowany w postaci wyciągu w takich dolegliwościach jak depresja.

Uwaga! Należy stosować go w umiarkowanych dawkach, a podczas "kuracji" należy unikać światła słonecznego. Nie wolno go brać z innymi lekami, chyba, że wyrazi na to zgodę lekarz. 

Fasola wielokwiatowa / Phaseolus coccineus - częścią spożywaną są kwiaty, które mają nektarowy smak. Spożywane są one na surowo, najczęściej jako dodatek do sałatek. 

Uwaga! Do jedzenia poleca się wyłącznie kwiaty fasoli wielokwiatowej, nie innej.

Fiołek - częścią jadalną są kwiaty, które wyglądają bardzo dekoracyjnie, dlatego chętnie wykorzystywane są jako ozdoba deserów, napojów i dań. Smak ich jest bardzo słodki, kwiatowy.

Fiołek trójbarwny (Johny Jump-up) - częścią jadalną są kwiaty, które w smaku są miętowe. Nadają się do dekorowania dań (sałatek, makaronów), jak równiez deserów i napojów.

Floks wiechowaty / Phlox paniculata - kwiaty mają smak korzenno-słodkawy. Kwiaty floksa są drobne, najczęściej dodawane do sałatek, zarówno jarzynowych, jak i owocowych. Stosowane są również w deserach. 

Uwaga! Tylko floks wiechowaty jest jadalny. Pozostałe, szczególnie te jednoroczne, nie są jadalne!

Fuksja / Fuchsia - kwiaty posiadają wspaniałe kolory, datego często używane są do dekoracji potraw i deserów. Owocem fuksji, jest niewielka, jadalna, jagoda, zawerająca wiele małych nasion. Z kwiatów robi się również dżemy. 

Gardenia jaśminowata / Gardenia jasminoides - kwiaty te są bardzo pachnące. Ze względu na intensywnść mogą być wykorzystywane do przetworów, konfitur, dżemów, lub dodawane do ciast jako wzmocnienie smaku, aromat.

Gipsówka wiechowata / Gypsophila paniculata - kwiaty o łagodnym, słodkawym smaku. Najczęściej wykorzystywana jako dodatek do deserów, lodów.

Goździki / Dianthus amurensis, Dianthus barbatus, Dianthus caryophyllus, Dianthus chinensis, Dianthus deltoides, Dianthus plumarius, Dianthus superbus - częścią jadalną są płatki, które w smaku są słodkie, korzenne, jak również wydzielają bardzo przyjemny, aromatyczny zapach. Im bardziej pachnące - tym w smaku intensywniejsze. Każdy płatek zawiera białą część u samej nasadzie - dobrze jest ją usunąć przed podaniem. W ten sposób niwelujemy gorzki samk. Dodawane są do różnorodnych potraw i deserów, zarówno jako ozdoba, jak i dla zwiększenia intensywności smaku.

Groch / Pisum sativum - kwiaty w smaku są jak młody groszek, lekko słodkawe. Jadalne są również pędy i wąsy czepne, które w smaku są takie jak kwiaty. Dodawane są do sałatek, ryb, jak również deserów. 

Uwaga! Jadalne są wyłącznie kwiaty grochu warzywnego. Kwiaty groszku pachnącego są trujące!

Hyzop lekarski / Hyssopus officinalis - jadalne są zarówno kwiaty, jak i liście tej rośliny. Obie części mają smak przypominający anyż lub lukrecję. Dodawane są do zup, sałatek, herbat, dań rybnych oraz mięsnych.

Jabłoń / Malus domestica, Malus x robusta, Malus x zumi - kwiaty mają kwiatowy smak. Nadają potrawom i deserom smak jabłkowy. Można je dodawać do bitej śmietany, lodów nadając im w ten sposób smak jabłkowy. Świetnie sprawdzają się róznież w płynach, dadane jako ozdoba.

Jaśmin lekarski / Jasminum officinale - kwiaty tej rośliny są bardzo aromatyczne i wyczuwalne. Najczęściej storowany jest jako susz w mieszankach herbacianych. Sprawdzają się rózwnież jako przyprawa do owoców morza. Sam jaśmin jest bardzo intensywny w smaku i należy używać go z rozwagą.

uwaga! Tylko Jasminum officinale jest jadalny. Często można spotkać błędnie nazywane jaśminem rośliny, kóre nie są jadalne.

Juka karolińska / Yucca filamentosa - jadalną częścą są białe płatki kwiatów. Są one chrupiące, o smaku karczocha. Dodawane sa one najczęściej do sałatek, jak również innych potraw.

Kapusta ozdobna / Brassica oleracea (Acephala Group) - zbieramy młode liśce kapusty, kóre mogą stanowić dodatek i ozdobę do sałatek.

Ketmia / Hibiskus - jadalną częścią są płatki, które w smaku są bardzo wyraziste, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Używane są do herbat, nadając jej cytrusowy smak.

Kocimiętka / Nepeta cataria - kocimiętka posiada małe kwiaty, które mają mocny, aromatyczny, miętowy smak. Dodawane są do makaronów, ryżu, warzyw, dań mięsnych. Należy stosować ją z umiarem, ze względu na intensywny smak. 

Uwaga! Kocimiętkę nie zaleca się spożywać podczas ciąży!

Kolender / Coriandrum sativum - kwiaty i liście dodaje się do wielu potraw, w tym tych z dodatkiem kalafiora lub serów.

Koniczyna łąkowa / Trifolium pratense - kwiaty i liście mają smak lukrecji, są słodkie. Dodawane są najczęsciej do sałatek, ryżu, dań mięsnych, deserów, przetworów. Kwiatki koniczyny zawierają witaminy E i C, karoten, olejki eteryczne, jak i inne substancje.

Koper ogrodowy / Anethum graveolens - całe kwiaty najczęściej dodawane są do słoików z korniszonami, ogórkami, buraczkami. Stosowane są równiże do dań z ryb, warzyw, omletów.

Koper włoski, Fenkuł / Foeniculum vulgare - zarówno kwiaty, jak i całe zioło jest o delikatnym smaku lukrecji. Dodawany najczęściej do dań z ryb, mięsem (w szczególności jako panierka do mięs z grilla), warzywami, jak rónież do zup. 

Kozibród porolistny / Tragopogon porrifolius - uprawiana ze względu na orzechowy smak. Najczęściej wykorzystywane są korzenie, jednak spożywać można zarówno młode liście, jak i pąki kwiatowe, które nadają potrawom lekko orzechowy smak. Pąki kwiatowe wraz z około 3 centymetrową łodygą zbierane są przed ich otwarciem, a następnie lekko duszone i dodawane na zimno do wielu potraw oraz jako dekoracja.

Kłosowiec / Agastache anisata, Agastache foeniculum - kwiaty i liście mają bardzo aromatyczny, anyżowy smak. Dodawane są często do bitej śmietany w celu nadania jej smaku lukrecji. 

Uwaga! Kobiety w ciąży muszą zwracać uwagę na ewentuane przeciwskazania w spożywaniu tej rośliny.

Lawenda / Lavandula multifida, Lavandula stoechas, Lavandula angustifolia - kwiaty lawendy są mieszanką smaku - słodkiego, pikantenego. Na domiar tego są bardzo pachnące. Ze względu na te wszystkie cechy należy dodawać je z rozwagą, aby nie zdominować potrawy lub deseru. Dodawane są zarówno do słodkich, jak i słonych potraw. Przy użyciu lawendy produkowany jest cukier lawendowy, dodawany do deserów, dżemów i galaretek. Dodawane do sosów do dań z kaczki, kurczaka, jagnięciny.

Uwaga! olejek lawendowy może być trujący. Nie należy stosować więcej niż 1 kroplę.

Lilak / Syringa vulgaris - stosowane zarówno jako dekoracja, jak i dodatek do potraw. 

Liliowiec / Hemerocallis - jadalne części to płatki, pąki. Kwiaty w smaku są ostre, cytrusowe. Dodawane są do zup, sałatek. Pąki kwiatowe często są nadziewane. 

Uwaga! Tylko kwaity liliowca są jadalne. Nie można liliowca mylić z lilią, która jest trująca.

Lipa / Tilia - częścią, jaką się zbiera są kwiaty w kolorze biało-żółtym wraz z łodyżką i pojedynczym listkiem. W smaku i zapachu przypominają miód. Susz wykorzystuje się na napary i jako dodatek do herbat.

Magnolia naga, japońska, wilkokwiatowa, lekarska -pączki tych odmian magnolii mają właściwości lecznicze. Sproszkowane płatki kwiatowe magnolii nagiej i sproszkowane liście magnolii japońskiej są używane jako przyprawa do ryżu. 

Majeranek / Origanum majorana - z kwiatów majeranku wykonuje się herbaty, jak również są one dodawane do dań z kurczakiem, rybami, zup. 

Mak / Papaver somniferum, Papaver paeoniflorum - wszystkie kwiaty maków są trujące. Wykorzystujemy jedynie nasiona z maku lekarskiego i peoniowego - i tylko nasiona spożywamy. 

Uwaga! Wszystkie kwiaty są trujące. Spożywane są tylko nasiona wskazanych powyżej dwóch odmian. Pozostałe maki są niejadalne.

Malwa różowa (Hollyhock) / Alcea rosea - kwiat malwy w smaku jest bardzo słodki. Wykorzystywana jako dodatek do mieszanek herbat. Kwiaty często są kandyzowane i używane do dekoracji deserów. Przed zjedzeniem usuwamy z niej pręciki i zielone części kwiatu.

Marchewnik anyżowy / Myrrhis odorata - kwiaty mają smak anyżu. Są dobrym dodatkiem do deserów, ciast.

Mieczyk / Gladiolus - kwiaty smakują podobnie do sałaty. Stosowany często, jako ozdoba do musów owocowych. W sałatach dodawany, jako pojedyncze płatki stanowią kolorowy dodatek. Przed spożyciem należy usunąć pręciki i środek kwiatu.

Melisa / Melissa officinalis - male kwiatki używane w całości dodaje się do potraw - sałatek, zup, drobiu.

Mięta / Mentha x piperita, Mentha pulegium, Mentha suaveolens, Mentha x gracilis, Mentha spicata - kwiaty mają smak mięty, o różnej intensywnści w zależności od rodzaju. Najczęściej dodawane do sałatek owocowych, musów, ciast czekoladowyh dla podbicia smaku. Stosowane również dla samej dekoracji, jak i do dań z jagnęciny. 

Mniszek lekarski / Taraxacum officinale - z kwiatów robi się miód, stosowany również jako lek na przeziębienie. Mniszek lekarski jest źródłem witamin B i C oraz wielu minerałów.

Nagietek / Calendula officinalis - część jadalna to kwiat, który na kolor złoty. Można używać świeżych lub suszonych płatków. Można również stosować z umiarem, np. w sałatkach, młode liście. W smaku kwiaty nagietka są pikantne, pieprzne, ostre. Dodawany jest do chleba, zup, ryżu, masła. Nadaje żółty kolor potrawom. Jest uważany za ekonomiczny substytut szafranu. 

Nasturcja wysoka i karłowa / Tropaeolum majus, Tropaeolum minus - jest to jeden z najbardziej znanych kwiatów jadalnych. Smak kwiatów nasturcji to istna poezja, zaczynająca się od słodyczy, a zakończona pikantnym smakiem. Kwiat bardzo często wykorzystywany do dekoracji dań, używany do sałatek. Nasturcja jest bakteriobójcza i przeciwgrzybiczna. Posiada dużo witaminy C, jak i sole mineralne.

Niecierpek Waleriana /  Impatiens walleriana - kwiaty niecierpka w smaku są słodkie. Wykorzystywane są one jako produkt do kandyzowania. Stosowane często do celów dekoracyjnych, np. do zimnych napojów.

Ogórecznik lekarski / Borago officinalis - jadalną częścią są kwiaty. Kolor kwiatów to niebieski, a smakiem przypominają ogórek. Kwiaty dodaje się do sałatek, zup, deserów, kostek lodu. 

UWAGA! Kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać ogórecznika. Kwiat ten może powodować zaburzenie laktacji. Ogórecznik jest również moczopędny.

Oregano / Origanum vulgare - kwiaty oregano smakują jak pozostała część rośliny, jednak są nieco delikatniejsze. Dodawane są do potraw włoskich - pizzy, pomidorów, chleba. Niekiedy są dodawane do masła, aby nadać mu bardziej wyrazisty smak.

Pachnotka zwyczajna / Perilla frutescens - kwiaty są jadalne w całości. Mają lekko korzenny, ostry smak. Wykorzystywane są w daniach z kurczaka lub rybą.

Pelargonia / Geranium clorinda, Geranium fragrans, Geranium graveolens, Geranium quercifolia, Geranium tomentosum - jadalną częścią są kwiaty i liście. Smak jest cytrynowy, tak ja i zapach. Dodawane są do ciast, deserów. Kwiaty poddawane są kandyzacji.

Pierwiosnek / Primula, Primula vulgaris, Primula veris, Primula hybrida - Częścią jadalną są kwiaty, po usunięciu łodygi. Smak słodkawy. Kwiaty można kandyzować, dlatego też często używane są do dekoracji ciast na Wielkanoc. Stanowią kolorowy dodatek do sałatek.

Pysznogłówka / Monarda citriodora subsp. Astromontana, Monarda didyma - wykorzystywane są kwiaty i iście. Smak ostry, ale słodki. Dodawana do wzmocnienia smaku, sałatek, galaretek, ryżu, makaronu. Liście, suszone lub świarze, mogą być użyte do parzenia herbaty. Szykując kwiaty do podania - nalezy płukać je delikatnie, aby nie pozbyć się ich aromatu.

Rozmaryn / Rosmarinus officinalis - kwiaty rozmarynu mają podobny smak, jak roślina, jednak są delikatniejsze. Rozmarymn często używany jest do potraw z drobiu lub wieprzowiny. Dadawany również do zapiekanych placków z chleba, które podawane są z oliwą.

Róża / Rosa - częścią jadalną są płatki z usuniętą biała podstawą, kóra w smaku jest gorzka. Pozostała część płatka ma bardzo intensywny, jak większość nazywa "perfumowany" smak. Płatki róży są idealne do dodawania jako ozdoba do napojów, galaretkach owocowych, jak również do wykorzystywania ich na dżemy. 

Rukola / Eruca vesicaria, Diplotaxis muralis, Eruca vesicaria subsp. sativa - kwiatki rukoli są małe z ciemnym centrami. W smaku przypominają smak całej rośliny, czyli liści, które najczęściej są nam znane, jako częsci jadalne. Stosowane jako dodatek do sałatek, ryżu, gotowanej fasoli szparagowej.

Rumianek - kwiaty w wyglądzie przypominają stokrotkę, tylko że są od niej znacznie mniejsze. Kwiaty mają słodki smak i często sa suszone w celu podawania ich w formie naparu lub dodawane do mieszanek herbat. Jest to kwiat bardzo uczulający, więc w szczególności alergicy muszą z ostrożnością podchodzić do jego stosowania.

Rzodkiewka / Raphanus sativus - kwiaty rzodkiewki, jak i cała roślina, mają wyraźny pikantny smak. Dodawana często do sałatek lub potraw gotowanych.

Słonecznik / Helianthus annuus - częścią jadalną jest kwiat - płatki, pączki i nasiona. Płatki i nasiona można jeść bezpośrednio, natomiast serce, środek, można gotować i spożywać jak karczoch. Nasiona również można prażyć. 

Stokrotka / Bellis perennis - spożywaną częścią są płatki. Stosowana do dekoracji deserów, zup, sałatek, pikantnych dań. Dodatek do ciast, ciasteczek, musów, pasztetów. Stokrotki zawierają witaminę C, beta-karoten, białko, cukry, sole mineralne. 

uwaga! Stokroka może wywoływać reakcję alergiczną, więc szcególnie muszą tutaj uważać osoby podatne na katar sienny, astmę i inne alergie.

Szałwia lekarska / Salvia officinalis - kwiaty mają smak, jak i liście tej rośliny, jednak są łagodniejsze. Stosowana w sałatkach, makaronach, musztardach, sosach winegret.

Szałwia muszkatołowa / Salvia sclarea - kwiaty maja aromatyczny smak. Ich odcienie są piękną dekoracją podawanych dań. Stosowana często w sałatkach.

Szczypiorek, Szczypiorek czosnkowy/ Allium schoenoprasum, Allium tuberosum - kwiaty mają łagodniejszy smak całej rośliny. Są one chrupiące. Stosowane często jako dodatek do sałatek, makaronów, omletów, jajecznicy, dań rybnych, serowych sosów. 

Truskawka, Poziomka / Fragaria x ananassa, Fragaria vesca - kwiaty mają łagodniejszy smak owocu. Płatki dodawane są do dekoracji napojów, sałatek, cukierków, deserów.

Tulipany / Tulipa - kwiaty tulipanów są częścią jadalną. W smaku są podobne do groszku. W teksturze są chrupiące. Kielichy kwiatów można stosować do faszerowania. Podawane są z krewetkami, kurczakiem. Przed spożyciem i faszerowaniem należy usunąć pręciki, słupki i pylniki.

Uwaga! Tulipany potrafią bardzo silnie uczulić. Jeśli w kontakcie z kwiatem mamy wysypkę, uczucie drętwienia - nie wolno ich spożywać. Nie wolno spożywać nigdy cebulek tych kwiatów, gdyż są one trujące!

Werbena cytrynowa - jadalną częścią są kwiaty - drobne, w kolorze białym, w smaku przypominające cytrynę. Wykorzystywane są jako składnik herbaty lub deserów.

Wiązówka błotna / Filipendula ulmaria - kwiaty dodawane są do sałatek, win.

Wieczornik / Hesperis matronalis - częścią jadalną są kwiaty. Dodawane do dań z kurczaka, ryb. Z kwiatów można również parzyć herbatę.

Wiesiołek / Oenothera macrocarpa, Oenothera odorata, Oenothera versicolor, Oenothera speciosa, Oenothera missouriensis - część jadalna to kwiaty. Mają smak sałaty. Dodawane są do sałatek.

Złocień wieńcowy / Chrysanthemum coronarium - częścią jadalną są płatki, które w smaku są bardzo pikantne, dlatego też należy używać je w daniach oszczędnie. Dodawane są do zup, sałatek, frytek. 

Uwaga! Tylko Chrysanthemum coronarium można spożywać. 

fot: www.pixabay.com

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Cebula FINEZJA 5g (Allium cepa)

Cebula FINEZJA 5g (Allium cepa)

4,02 PLN brutto40.20 pkt.
Cebula KARMEN 5g (Allium cepa)

Cebula KARMEN 5g (Allium cepa)

3,88 PLN brutto38.80 pkt.
Cebula SUPRA 5g (Allium cepa)

Cebula SUPRA 5g (Allium cepa)

2,96 PLN brutto29.60 pkt.
Cebula KARMEN 100g (Allium cepa)

Cebula KARMEN 100g (Allium cepa)

62,88 PLN brutto628.80 pkt.
Cebula SUPRA 100g (Allium cepa)

Cebula SUPRA 100g (Allium cepa)

42,58 PLN brutto425.80 pkt.
Szczypiorek BOHEMIA 50g

Szczypiorek BOHEMIA 50g

39,64 PLN brutto396.40 pkt.
Dynia ozdobna mix 2g (Cucurbita pepo)

Dynia ozdobna mix 2g (Cucurbita pepo)

1,64 PLN brutto16.40 pkt.
Majeranek 1g (Origanum majorana)

Majeranek 1g (Origanum majorana)

2,42 PLN brutto24.20 pkt.
Nasiona na kiełki BAZYLIA 100g

Nasiona na kiełki BAZYLIA 100g

23,02 PLN brutto230.20 pkt.
Nasiona na kiełki BAZYLIA 5g

Nasiona na kiełki BAZYLIA 5g

3,46 PLN brutto34.60 pkt.
Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 100g

Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 100g

11,88 PLN brutto118.80 pkt.
Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 20g

Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 20g

3,18 PLN brutto31.80 pkt.
Poziomka RUGIA 0,2g (Fragaria vesca)

Poziomka RUGIA 0,2g (Fragaria vesca)

3,02 PLN brutto30.20 pkt.
pixelpixel