Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KOCIMIĘTKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-16
KOCIMIĘTKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

KOCIMIĘTKA NIEBIESKA

Nazwa łacińska kocimiętki niebieskiej:

Napeta mussini

Opis kocimiętki niebieskiej:

Kocimiętka jest bardzo dekoracyjnym ziołem o niezwykłych właściwościach. Bylina miododajna i ozdobna. Jest rośliną wieloletnią, tworzy w ogrodzie tło dla innych roślin, np. róż. Kwiaty kocimiętki zwykle są niebieskie, różowe lub fioletowe. Kocimiętka nadaje się na skalniaki, obwódki, kwietniki, do wypełniania pustych przestrzeni między różami, jest przydatna do obsadzania ogrodów skalnych, podwyższonych rabat, skarp i murków oraz do ogrodów naturalistycznych. . Doskonale rośnie w skrzynkach na balkonie i tarasie. Kwitnie od czerwca do września Wydajność miodowa – 100-200kg z hektara. Wiosną kocimiętkę sieje się do pojemników, jesienią wprost do gruntu – na rozsadnik albo miejsca stałe. Roślina nie jest wymagająca, można ją wysiewać prawie wszędzie, w ziemi o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Kwiaty kocimiętki niebieskiej:

Rozwija kwiaty niebieskolawendowe, zebrane w szczytowe kłosy.

Kocimiętka jako ochrona przed szkodnikami:

Podobnie jak waleriana – działa pobudzająco na koty. Ma charakterystyczny, delikatnie cytrynowy zapach, którym przyciąga owady, w tym pszczoły. Przepięknie pachnie, a wydzielany przez nią olejek eteryczny chroni inne rośliny przed szkodnikami, m.in. mszycami, odstrasza też komary, karaluchy, myszy, szczury, jelenie, nornice i krety. 

Stanowisko dla kocimiętki niebieskiej:

Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia wymaga słonecznego stanowiska, gdyż w cieniu słabo kwitnie i źle się rozkrzewia. Preferuje glebę niezbyt żyzną, żwirowatą, raczej suchą. Może rosnąć niemal na każdym rodzaju podłoża, o ile nie jest zbyt suche, zbyt ciężkie lub mokre. Nie lubią gleby podmokłej. 

Pielęgnacja kocimiętki niebieskiej:

Kocimiętka to bylina o bardzo małych wymaganiach uprawowych, łatwa w uprawie.  Nie wymaga też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, rzadko choruje i jest mrozoodporna. Siew od maja do czerwca do pojemników. Wysadzanie do gruntu od sierpnia do października. Kocimiętka musi być posiana płytko – maksymalnie na głębokość 0,5 cm. Najlepiej nasiona rozsypać i lekko poprószyć ziemią albo przyklepać dłonią. Korzystniej kocimiętkę posiać za płytko, niż za głęboko. Nasiona kocimiętki są bardzo małe, dlatego można je wymieszać z suchym piaskiem i dopiero wysiewać, lub rozsypać palcami tak, jak soli się potrawy. Gdy siewki wzejdą zbyt gęsto, część roślin trzeba wyrwać albo przepikować. Do pikowania kocimiętka nadaje się, gdy ma po około 5 cm wysokości. Kocimiętka kiełkuje średnio po 10-14 dniach, może się zdarzyć, że pierwsze wschody ukażą się nawet po 40 dniach – wszystko to zależy od temperatury, nawodnienia i światła.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixelpixel