Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Już w maju przygotuj się na jesień - wysiew dyni ozdobnych

2022-05-01
Już w maju przygotuj się na jesień - wysiew dyni ozdobnych

Maj jest miesiącem, w którym - chcąc zapewnić sobie piękne ozdoby na jesień, wysiewamy różne rodzaje dyni. W obecnej chwili mamy dostępny bogaty wachlarz wyboru pod względem kształtów i kolorów. Już w maju możemy, w zależności od upodobań i gustów, zdecydować w jakich kolorach spędzimy chłodne jesienne wieczory.

Na rynku pojawiło się wiele odmian dyń ozdobnych. Rozróżniamy je pod względem kolorystycznym - białe, pomarańczowe, żółte, żółto-zielone, zielone i inne, jak również pod względem kształtów, co zazwyczaj zdradza nam już sama nazwa dyni, jak łyżeczka, gruszka, itp.

Poniżej przedstawiamy te odmiany, które według nas są najbardziej urokliwe i zasługują na uwagę:

Na szczególną uwagę zasługują tutaj białe odmiany dyni ozdobnej Baby Boo, które swoją nazwę wzięła od odgłosu duszka, który wydaje dziecko chcąc nas przestraszyć. Owoce tej dyni są białe i spłaszczone, niewielkich rozmiarów. W przypadku zbioru przed przymrozkami - zachowają walory dekoracyjne do późnej jesieni.

Zarówno ciekawą kształtem, teksturą, jak i kolorem jest Dynia ozdobna Yellow Croockneck. Podczas zrywania jej pamiętajmy o pozostawieniu dłuższego ogonka, a dzięki temu dynia upodobni się do małych kaczuszek.

Chcąc uzyskać najbardziej dyniową formę, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru, musimy zwrócić uwagę na Dynię ozdobną Sweetie Pie. Owoce tej dyni tworzą urocze miniaturki - są drobne, pomarańczowe, żebrowane, przyciągające spojrzenia. Świetnie nadają się na Halloween, jako wypełnienie tła i "robienie klimatu".

Pod względem kształtu i kolorów zauroczy nas z pewnością Dynia ozdobna Small Spoon. Nazwa tej odmiany bierze się stąd, iż po przekrojeniu wzdłuż i wydrążeniu dynia ta w kształcie przypomina małe łyżeczki. Ze względu na tą możliwość wykorzystywana jest na tworzenie ozdób.

Dynia ozdobna Pear bicolour, zachwyca barwami i zadziwia precyzją odcięcia kolorów. Owoc tej odmiany wygląda jakby został zanurzony, do pewnej wysokości, w zielonej farbie. Jak sama nazwa wskazuje - same owoce, w kształcie swym przypominają gruszki.

Wśród ciekawostek musi znaleźć się też miejsce dla Dyni ozdobnej Sułtański Turban. Kształtem owoc przypomina dosłownie sułtański turban, mieniący się niepowtarzalnymi wzorami przeplatających się kolorów.

Dynia ozdobna Sweet Dumpling Cucurbita pepo zachwyci nas kolorami zielono-białej skórki, dodatkowo pstrokatej. Ciekawa w kształcie i wyglądzie, przyciągnie oko każdej mijającej jej osoby.

Jeśli natomiast nie mamy zbyt dużo miejsca - możemy posiać mieszankę dyń ozdobnych. W ten sposób przy małym nakładzie miejsca i pracy otrzymamy kilka rodzajów dyń ozdobnych, które za pomocą różnorodnych kształtów i kolorów dodadzą akcentu do naszego domowego wystroju wnętrz.

Wysiewając dynie, już dzisiaj nie możemy zapomnieć również o Halloween i dyniowych lampionach. Warto wysiewać w tym celu odmiany, o dobrych właściwościach przechowalniczych, a jednocześnie niezbyt twardej skórce, co ułatwia jej ozdabianie, wycinanie i rzeźbienie. Takim przykładem jest Dynia olbrzymia Big Max Cucurbita maxima - odmiana wyjątkowo polecana z myślą o jesiennej artystycznej zabawie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel