Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uprawiać własne kiełki?

2021-05-09
Jak uprawiać własne kiełki?

Kiełki są wspaniałym początkiem dla własnej uprawy w momencie, kiedy chcemy dostarczyć sobie w pożywieniu wielu pożytecznych składników i witamin, a jesteśmy bardzo mocno ograniczeni powierzchnią i wiarą w umiejętności, iż cokolwiek jest w stanie nam wyrosnąć. Kiełki to również pomysł na zdrowy dodatek do pożywienia w okresie zimowym, gdyż oprócz wody i odrobiny światła nie potrzebują większej naszej uwagi. 

Oczywiście w wielu miejscach znajdziecie przepisy na to jak nalezy podejść do uprawy kiełek w postaci namaczania, przenoszenia pojemników z nimi z tych mniej zacienionych do bardziej nasłonecznionych w zależności od ich fazy rozwoju, aż po precyzyjne odmierzanie wody i jej odprowadzanie 2-3 razy dziennie. Jeśli ktoś ma na to i czas i ochotę - oczywiście można tak robić. My wolimy spędzać czas inaczej stąd praktyka nasza jednak wskazuje na to, że nie ma nic prostrzego i mniej zajmującego czas niż uprawa kiełków, jeśli podejdziesz do nich z dystansem. Jest to coś co uwielbiamy, niczym szybkie dania jednogarnkowe - praktycznie same się robią. 

To co potrzebujemy do ich uprawy to zestawu kiełkownica plus spryskiwacz, najlepszy będzie taki do oleju, który zamiast strumienia wody będzie wytwarzał mgiełkę, specjalny słoik do produkcji kiełków, który jako wieczko będzie posiadał siatkę, talerzyk lub zwykły słoik oraz gazę.

Pamiętaj tylko o jednej zasadzie! Do hodowli kiełków używamy wyłącznie nasion przeznaczonych na kiełki. Wiele nasion przeznaczonych do uprawy w ziemi może zamierać nawozy i inne substancje mające "pomóc" nasionom przetrwać piersze chwile w gruncie. Takie nasiona nie nadają się na kiełki. Kiełki to bomba tego co w roślinie, a początkowo w nasionie, zawarte. Kiełek to maksymalne właściwości rośliny (ilość składników mineralnych, witamin oraz esencji zmaksymalizowanego smaku) w minimalnej powierzchni rośliny. Dlatego też ważne jest aby taka bomba była witaminami pochodzącymi z danej rośliny, a nie bombą nawozów, jakie nasiono w sobie zawierało.

Postępowanie jest proste:

1. Należy zakupić zestaw do produkcji kiełków lub stworzyć go samodzielnie oraz saszetki z nasionami kiełków. Ważnym elementem ułatwiającym nam produkcję będzie spryskiwacz rozpylający mgiełkę wody, gdyż nasiona mają być jedynie wilgotne, a nie stać w wodzie. Spryskiwacz jest ważny w przypadku maleńkich nasion. W przypadku nasion dużych jak fasola, słonecznik, zazwyczej systemy odprowadzające wodę są mniejsze niż same nasiona, więc wystarczy nasiona zalać wodą, traktując pozioy, jako sita do przepłukiwania nasion. Takie "sita" odstawiamy do odcieknięcia - w naszym systemie służy do tego ostatni, zielony, poziom.

2. Otwórz paczkę, wysyp nasiona na sitko o drobnych oczkach i dokładnie je wypłukaj. W naszych domowych hodowlach nie namaczamy naszych nasion, chociaż niektóre osoby to proponują. Z naszej obserwacji wynika, że nie jest to forma, która jest w stanie w widoczny sposób przyśpieszyć proces produkcji.

3. Wysyp nasiona na powierzchnię, gdzie mają kiełkować lub pozostaw je w słoiku odwróconym do góry dnem, ale tak, aby był dostęp powietrza do nasion, Pamiętaj! W każdym w tych przypadków nasiona muszą mieć na tyle wody, aby mogły ją pobierać, ale nie w niej przebywać cały czas, tylko być wilgotne. 

4. Twoja rola przez kolejne dni polega na zraszaniu lub przepłukiwaniu nasion, jeśli widzisz, że tego potrzebują. W tym celu postaw nasiona w niedalekiej odległości od wody i miejsca, w którym przebywasz często w ciągu dnia. Nasiona w moim domu stoją w ciemnej części mieszkania, kuchni, do której nie dochodzi dużo światła, tym bardziej w zimie. Kiełkownica stoi w kuchni, gdzie robiąc sobie herbatę doglądam nasiona w ciągu dnia. Nauczyłam się nie stawiać pojemników w daleko oddalonych miejscach, np. w sypialni, na parapecie, gdzie o nich zapominałam. Doglądanie nasion nie zajmie mi dłużej niż oczekiwanie, aż woda na herbatę się zagotuje, a i tak jest to zbyt długo czasu na przeglądnięcie 3 poziomów i ich ewentualne spryskanie wodą, jeśli tego potrzebują. Spryskuję nasiona zazwyczaj 2 razy dziennie - rano i wieczorem. 

5. Wyczekujemy czasu, kiedy, kiełki wykształcą już dwa, trzy pierwsze listki, czyli liścienie - wtedy są gotowe do spożycia. 

I gotowe! Mamy własne kiełki, tańsze niż te w sklepie, które możemy robić w mniejszych porcjach niż te sprzedawane, jak te już gotowe - dzięki temu mając je non stop pod ręką, gotowe do spożycia, o cudownym świeżym smaku i dumy z samych siebie nawet nie trzeba wspominać.

Pamiętaj o umyciu kiełkownicy każdorazowo, kiedy zaczynasz nowy etap kiełkowania nasion. W tym celu w naszych domach wykorzystujemy szczoteczkę do mycia warzyw, którą jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakamarka kiełkownicy.

Poniżej możesz zobaczyć jak kiełki same się robią:

Dzień 1:

- umycie kiełkownicy, przygotowanie spryskiwacza z wodą,

- wybór nasion do kiełkowania - wybrane nasiona, które kiełkują w różnym okresie czasu, w tym wypadku wybór padł na słonecznik, brokuł i rzeżuchę; 

- przepłukanie nasion na sicie, nasiona nie były namaczane.

- wybór miejsca - kuchnia, w tym przypadku miejsce z bardzo słabym dostępem do śwatła

Dzień 2:

- spryskanie wszystkich poziomów kiełkownicy, na tyle, aby nasiona były wilgotne

- UWAGA! Niektóre nasionka wytwarzają gęsty system drobnych korzeni, które wyglądają na pierwszy rzut oka jak pleśń, dopiero przy powiększeniu możemy zobaczyć, iż są to korzonki (zdj. obok).

- niektóre kiełki rosną bardzo szybko - cztery ostatnie zdjęcia obrazują te same nasiona rzeżuchy - zdjęcie wykonane w odstępie okło 5-6h.

- stojąc obok kielkownicy można wyczuć przyjemny ostry zapach rzeżuchy

Dzień 3:

- słonecznik wyranie zaczął kiełkować, brokuł zaczyna powoli również kiełkować, rzeżucha wyraźnie "rośnie w oczach"

- zadanie na dziś jedynie spryskanie wodą wszystkich pięter

Dzień 4:

- słonecznik wyraźnie nabrał tempa wzrostu, brokuły również są bardziej widoczne, w tym zaczynają być widoczne liścienie,  rzeżucha wyraźnie wykształciła już 2-3 listki, niebawem będzie można ją bierać.

- zadanie na dziś jedynie spryskanie wodą wszystkich pięter

Kiełki są gotowe do spożycia od około 5 dniach od rozpoczęcia producji, w zależnści od rodzaju nasion. 

UWAGA! Kiełki po osiągnięciu formy gotowej do spożycia przekładamy do pojemnika, który umieszczamy w lodówce, z którego to wedlug potrzeby pobieramy kiełki porcjami. W momencie opróżniania się pojemnika - zakładamy kolejną partię nasion w kiełkownicy.

Życzymy smacznego!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Nasiona na kiełki BAZYLIA 100g

Nasiona na kiełki BAZYLIA 100g

23,02 PLN brutto230.20 pkt.
Nasiona na kiełki BAZYLIA 5g

Nasiona na kiełki BAZYLIA 5g

3,46 PLN brutto34.60 pkt.
Nasiona na kiełki BROKUŁ 500g

Nasiona na kiełki BROKUŁ 500g

92,64 PLN brutto926.40 pkt.
Nasiona na kiełki BROKUŁ 8g

Nasiona na kiełki BROKUŁ 8g

3,54 PLN brutto35.40 pkt.
Nasiona na kiełki FASOLA ADZUKI 20g

Nasiona na kiełki FASOLA ADZUKI 20g

4,32 PLN brutto43.20 pkt.
Nasiona na kiełki FASOLA MUNG 500g

Nasiona na kiełki FASOLA MUNG 500g

27,78 PLN brutto277.80 pkt.
Nasiona na kiełki FASOLA MUNG 50g

Nasiona na kiełki FASOLA MUNG 50g

3,58 PLN brutto35.80 pkt.
Nasiona na kiełki GORCZYCA 30g

Nasiona na kiełki GORCZYCA 30g

3,00 PLN brutto30 pkt.
Nasiona na kiełki GROCH 90g

Nasiona na kiełki GROCH 90g

4,02 PLN brutto40.20 pkt.
Nasiona na kiełki JARMUŻ 100g

Nasiona na kiełki JARMUŻ 100g

22,22 PLN brutto222.20 pkt.
Nasiona na kiełki JARMUŻ 5g

Nasiona na kiełki JARMUŻ 5g

2,66 PLN brutto26.60 pkt.
Nasiona na kiełki KAPUSTA CZERWONA 100g

Nasiona na kiełki KAPUSTA CZERWONA 100g

21,22 PLN brutto212.20 pkt.
Nasiona na kiełki KAPUSTA CZERWONA 500g

Nasiona na kiełki KAPUSTA CZERWONA 500g

92,12 PLN brutto921.20 pkt.
Nasiona na kiełki KUKURYDZA 40g

Nasiona na kiełki KUKURYDZA 40g

3,76 PLN brutto37.60 pkt.
Nasiona na kiełki LEN 10g

Nasiona na kiełki LEN 10g

2,66 PLN brutto26.60 pkt.
Nasiona na kiełki LUCERNA 30g

Nasiona na kiełki LUCERNA 30g

3,74 PLN brutto37.40 pkt.
Nasiona na kiełki RZEŻUCHA 100g

Nasiona na kiełki RZEŻUCHA 100g

9,22 PLN brutto92.20 pkt.
Nasiona na kiełki RZEŻUCHA 30g

Nasiona na kiełki RZEŻUCHA 30g

3,00 PLN brutto30 pkt.
Nasiona na kiełki RZODKIEW 20g

Nasiona na kiełki RZODKIEW 20g

3,66 PLN brutto36.60 pkt.
Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 100g

Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 100g

11,88 PLN brutto118.80 pkt.
Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 20g

Nasiona na kiełki RZODKIEWKA 20g

3,18 PLN brutto31.80 pkt.
Nasiona na kiełki SŁONECZNIK 40g

Nasiona na kiełki SŁONECZNIK 40g

3,46 PLN brutto34.60 pkt.
pixelpixel