Jak przechowywać nasiona, aby długo nam służyły?
Nasiona to złoto ogrodnika. Dzisiaj ogólnodostępne, kiedyś przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj wraca tradycja i słychać coraz częściej o poszukiwaczach starych odmian pszenicy i warzyw. Nasiona to dar natury przekazywany z roku na rok. Każdy ogrodnik, wraz z nabywaną wiedzą sam stara się gromadzić nasiona na kolejny rok. Ważne jest natomiast, aby oprócz samych zbiorów, dołożyć starań do prawidłowego przechowywania nasion. Jak możemy o nie zadbać, aby w kolejnym sezonie wydały dobry plon? Oto kilka sposobów na ich przechowanie.
Zwróć uwagę na podpisanie pojemnika
Bardzo łatwo jest zebrać nasiona. Cała trudna praca zaczyna się potem. Trudna, gdyż zależna od pokonania naszego wewnętrznego odkładania spraw na potem. Przy zbieraniu nasion zwlekanie z wykonaniem czynności podpisania nasion najczęściej okazuje się bardzo problematyczne. Bardzo często, kiedy odkładamy nasiona do wysuszenia - jesteśmy przekonani, że będziemy pamiętać co suszymy. W rzeczywistości, kiedy przychodzi moment schowania wysuszonych nasion - okazuje się, że nie pamiętamy co to było. Dlatego też tak bardzo ważne jest albo opisanie nasion na papierze, na którym suszymy nasiona, albo wcześniejsze przygotowanie dla nich opakowania, które kładziemy tuż obok suszonej partii. Ważne jest, aby przygotowany pojemnik miał dane w postaci - rodzaju nasion, odmiany, jak i roku ich zbioru. Ogólnie można przyjąć iż nasiona przechowujemy około 2-3 lata, natomiast każde z nasion buraka czy cebuli będzie miał inny termin możliwości przechowywania nasion.
Zwróć uwagę na wilgoć
Pamiętaj, aby nigdy nie pakować nasion, które nie wyschły całkowicie. Jeśli zbyt będziesz się śpieszyć - zniszczysz całą dotychczasową pracę i wysiłek. Pakowane nasiona muszą być suche, w przeciwnym razie może powstać grzyb, który zniszczy Twoje przyszłe plany co do plonów. To samo tyczy się miejsca w którym będziesz je przechowywać. Wybierz suche miejsce, w którym wygodnie przezimują do kolejnego sezonu.
Zwróć uwagę na światło
Nasiona potrzebują światła w momencie, kiedy w następnym sezonie wzbudzane jest w nich życie. Do przezimowania światło to jest im niepotrzebne i niewskazane. Zadbaj zatem o to, aby przechowywać je "w ukryciu". Umieść je w ciemnym miejscu, a odpłacą Ci się w kolejnym sezonie.
Zwróć uwagę na temperaturę
Nasiona nie możemy trzymać nad kuchenką gazową, gdzie narażone będą na wysokie temperatury. Nasion również nie możemy trzymać w ogórku, w szopie, gdzie przemarzną, kiedy przyjdzie mróz. Najodpowiedniejszą temperaturą do przechowywania będzie dla nich okolica 14-16 stopni Celsjusza.
Zwróć uwagę na dostęp do powietrza
Nasiona muszą oddychać. Nie zamykaj je szczelnie w pojemnikach. Lepiej wybrać jest do tego celu papierową torebkę niż hermetyczny słoik.
Zwróć uwagę na jakość nasion
Pakując nasiona, jednocześnie przeglądaj ich jakość, budowę. Te które budową odstają od całej reszty - są niekształtne, brakuje im części, są uszkodzone, wyrzucaj i nie łącz ich z zaakceptowaną partią.
W czym przechowywać nasiona na kolejny sezon
W przechowywaniu musisz połączyć wszystkie powyższe uwagi i zwrócić uwagę na wilgoć, światło, temperaturę i dostęp do powietrza.
Jednym z najprostszych sposobów są koperty i papierowe torebki. Łatwo w nich zaprowadzić porządek, są stosunkowo płaskie i nie zajmują dużo miejsca. Innym pomysłem są małe kartonowe pudełka, które sprawdzą się dla osób, które po pierwsze mają więcej miejsca, jak i przechowują większej ilości nasion. Ostatnią propozycją są lniane lub bawełniane woreczki, które sprawdzą się w szczególności w przypadku większych nasion, tj. groch, fasolka.
Co do naszych sposobów - swoje zapasy przechowujemy w dwóch formach. Pierwszy to segregator z papierowymi torebkami. Każda z torebek jest podpisana i umieszczona w foliowej koszulce, która od góry nie jest zamykana i dzięki temu dostarcza dostęp powietrza. Drugi zapas znajduje się również z papierowych torebkach, lecz tym razem jest on poukładany w pudłach, które nie są szczelnie zamykane. Obie formy - segregator i pudła, umieszczone są w ciemnej, ale przewiewnej szafie.