Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JEŻÓWKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-17
JEŻÓWKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

JEŻÓWKA PURPUROWA

Nazwa łacińska jeżówki purpurowej

Echinacea purpurea

Inne nazwy jeżówki purpurowej

rotacznica, czesłota,

Opis jeżówki purpurowej:

Jeżówka purpurowa jest rośliną obok której nie możesz przejść obojętnie. Zachwyca wyglądem i kolorem kwiatów, przy czym jest dosyć okazałym kwiatem, gdyż osiąga wzrost 60-150 cm, czasami nawet 180cm. Jeżówka purpurowa jest rośliną miododajną, więc przyciągnie do ogrodu pożyteczne owady zapylające, pszczoły oraz jest jednym z ulubionych kwiatów motyli. Wydajność miodowa – 190kg z hektara. W ogrodach uprawiana zazwyczaj jako bylina ozdobna ze względu na swój okazały wygląd. Można ją umieszczać na rabatach lub w donicach. Uprawiana jest również na kwiat cięty, gdyż pięknie prezentuje się w bukietach. Jeżówka purpurowa posiada sztywne pędy o ciemnozielonych liściach, na obrzeżach których widoczne są ząbki. Cała pokryta jest szorstkimi włoskami, a sam środek kwiatostanu przypomina formę szczoteczki. 

Kwiaty jeżówki purpurowej:

Jeżówka purpurowa kwitnie od czerwca do września, a nawet października ciesząc nasze oczy bardzo ładnym barwami. Rozwija duże, różowo-purpurowe, języczkowate kwiaty.

Stanowisko dla jeżówki purpurowej:

Preferuje stanowisko słoneczne lub lekko ocienione i glebę próchniczą, dość żyzną, umiarkowanie wilgotną. 

Pielęgnacja jeżówki purpurowej:

Jeżówka purpurowa nie ma większych wymagań co do pielęgnacji. Jest rośliną dobrze utrzymującą się i rosnącą. Siew od maja do czerwca. Wysadzanie na miejsce stałe od sierpnia do września.

Jeżówka purpurowa jako roślina lecznicza:

Jeżówka purpurowa ma również właściwości lecznicze. Jak pierwsi jej działanie lecznicze odkryli Indianie, stosując ją jako uniwersalne lekarstwo na bóle zęba, gojenie oparzonej skóry, na kaszel, przeziębienie, a nawet na objawy rzeżączki i odry. Jeżówka purpurowa służyła również jako antidotum na zatrucia i ukąszenia przez węże oraz boleśnie kąsające owady. Z czasem jej wraz z rozwojem cywilizacji oraz produkcji leków zastępczych, jej właściwości lecznicze zmalały. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixelpixel