Halloween - wycinanie dyni krok po kroku
Październik należy w naszym klimacie do miesięcy "smutnych". Za oknem albo wieje, albo pada, albo zaczyna być już na tyle ponuro, że nie chce nam się opuszczać domu. W tym momencie możemy poprawiać sobie humor przyozdabiając nasz dom - wewnątrz i z zewnątrz, dynią - królową święta Halloween, które w wielu krajach przypada na 31 października. Jedną z metod ozdabiania otoczenia dynią jest wycinanie w niej różnych, mniej i bardziej skomplikowanych wzorów. Bardzo często obrazy te przedstawiają upiorne maski, koty, wiedźmy, czaszki, nietoperze i inne skojarzenia wprost z horroru. Ich zadaniem jest straszyć, ale w ten sympatyczny sposób.
Bardzo często dynie takie cieszą oko zarówno w dzień, jak i w nocy, gdzie podświetlona oddaje w pełnej okazałości poniesiony trud jej wykonawcy.
Bardzo ważnym elementem jest wybór dyni, w jakiej będziemy wycinać. Najlepiej jest posiadanie dyni specjalnie do tego celu wyhodowanej - typu Dynia Halloween. Jej zaletą jest wielkość oraz twardość skórki, umożliwiająca drążenie w niej wzorów. Jeśli natomiast nie mamy dostępu do tej odmiany - lampion możemy wykonać z każdej innej, jedynie przy niektórych odmianach bardziej się pomęczymy przy wycinaniu w bardzo twardej skórce. ale efekt z pewnością będzie tego wart.
Do wycinania lampy z dyni przyda nam się jeden duży i jeden mały nóż. Oba cienkie i ostre. Do wyjęcia miąższu posłuży nam zwykła łyżka. Przyda się też wcześniej przygotowana miska. Flamaster, ołówek do tworzenia szkicu. Podczas pracy z dynią należy bardzo uważać, gdyż skóra dyni jest bardzo często twarda i pracując przy użyciu ostrych narzędzi - bardzo łatwo można zrobić sobie krzywdę.
Narzędzia omówione już mamy już mamy, więc zaczynamy...
Na samym początku popatrz na dynię oczami artysty, który za chwilę przystąpi do wykonania swojego dzieła. Zobacz, jaki dynia ma kształt, jak rosła i przez to jak anatomicznie układa się jej podstawa. Czy chcesz, aby jej ogonek był na szczycie dyni, czy może wykorzystasz go jako nos potwora, którego stworzysz? Zastanów się, którą część - górę czy dół, dyni odetniesz celem dostania się do jej środka. W pierwszym przypadku stworzysz coś na wzór kapelusza, przykrywki, który będziesz ściągać. W drugim na podstawę będziesz nakładać czaszę, klosz wydrążonej dyni.
Teraz zastanów się jaką techniką wycinania się posłużysz - czy chcesz wycinać otwory na przelot, czy chcesz dołączyć elementy rzeźbienia? W pierwszym przypadku będziesz przebijał się przez całą grubość ścianki. W drugim przypadku będziesz delikatnie nacinać skórkę dyni i zdejmować jej wierzchnią warstwę, po to aby ukazać jaśniejszą warstwę wewnętrzną.
Wycinanie w dyni krok po kroku
Pierwszym krokiem jest odcięcie przy pomocy dużego noża góry lub dna dyni. Możesz to zrobić najprostszym kołem lub wykonać kształt nieregularny. Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do kroku drugiego - wydrążenie dyni. W tym celu należy użyć łyżki i miski, czy garnka. Usuwamy tylko pestki i cienką warstwę części miękkich, dbając o to, aby pozostawić ściankę pozwalającą nam na drążenie w niej wzorów, jakie chcemy uzyskać.
Trzeci krok to narysowanie na dyni wzoru, jaki mamy zaplanowany. Nie każdy pisak, będzie nam pozostawiał ślady na skórce, dlatego warto przygotować sobie kilka w tym te permanentne. Przy rysowaniu należy pamiętać, aby z liniami nie wychodzić poza obręb, jaki później będziemy usuwali przy użyciu noża.
Standardowy wygląd lampionu z dyni na Halloween to oczy okrągłe lub trójkątne, nos w postaci trójkąta oraz uśmiech we wszystkich możliwych wariantach - najprostszy w postaci dwóch linii, z zębem lub dwoma, lub uśmiech "zygzakowaty".
Ostatnim krokiem jest wycięcie wzoru w dyni. Robimy to małym nożykiem, ostrożnie i powoli zagłębiając się w głąb ścianki. Dla bardziej zaawansowanych - można stworzyć rzeźby, poprzez warstwowe zagłębianie się w ściankach i tym samym tworzenie trójwymiarowych wzorów.
Jako zwieńczenie naszej pracy, należy zapalić nasz lampion z dyni. W tym celu do środka dyni wkładamy małą świeczkę, stosowaną w podgrzewaczach lub małą latarkę, która będzie bardziej bezpieczna w przypadku małych dzieci. Wieczorem lampion odda nam cały trud wykonania dyni na Halloween.
Zabezpieczenie dyni na Halloween, aby jak najdłużej stała i nie gniła
Aby lampion z dyni cieszył nas jak najdłużej - pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. W tym celu warto dynię wysmarować olejem - w szczególności wszystkie wykonane otwory, oraz posypać solą. Dynia wolniej będzie się psuła, jeśli od razu zostanie wyniesiona na zewnątrz. Wtedy powinna wytrzymać około 2 tygodni. Pozostawiając ją w pomieszczeniu, powinna wytrzymać około jednego tygodnia lub nieco więcej. Po tym czasie nieuniknione jest, że zacznie ona więdnieć i niestety nieprzyjemnie pachnieć.
Wycinanie dyni z dziećmi
Wycinanie dyni z dziećmi to świetna zabawa dla całej rodziny. Pamiętajmy jednak, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby wszystkie prace związane z wycinaniem wykonywała osoba dorosła. Dzieci równie dobrze będą się bawić podczas rysowania szablonu na dyni, czy jej wydrążania.
W powyższym artykule zdjęcia pozyskane postały ze strony www.pixabay.com