Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

GRUDZIEŃ - Kalendarz prac ogrodniczych i domowych

2021-12-01
GRUDZIEŃ - Kalendarz prac ogrodniczych i domowych

Kliknij w poniższy baner, aby dowiedzieć się jakie nasiona i cebulki można już siać i sadzić w grudniu:

Grudzień to czas na przegląd i zastanowienie się nad zakupem nasion na przyszły sezon. To czas na zrobienie spisu tego co będziemy potrzebowali, co powinniśmy zamówić, zakupić, wymienić. To czas na zastanowienie się nad nowym sprzętem, narzędziami, jakie będziemy używali. To czas na rozplanowanie płodozmianu. 

W grudniu, jeszcze przed nasileniem się silnych mrozów, można ścinać pędy jednoroczne porzeczek i agrestu, które chcemy przeznaczyć na sadzonki. Sadzonki takie należy zadołować w piwnicy, w piasku. W wolnej chwili przygotowujemy z nich sadzonki, które wiążemy w pęczki i przechowujemy zasypane wilgotnym piaskiem. 

Czas na przyglądanie się spadkom temperatury. Z niską temperaturą radzą sobie najlepiej drzewa, które do zimy się przygotowały, jednak i tak w przypadku silnych mrozów należy zadbać o bezpieczeństwo naszych drzew, krzewów. Nie pozbywajmy się liści, jesienną porą, tylko dzięki nim okrywajmy korzenie drzew i krzewów. Ewentualnie można przysypać wokół kopczyk z ziemi. O wyższą część, nadziemną rośliny dbamy zabezpieczając ją przy użyciu różnych okryć z agrowłókniny

W końcu grudnia przystąpić należy do bielenia drzew, ich pni i grubszych konarów, które nie zabezpieczyliśmy materiałem ochronnym na zimę. 

Przeglądamy spis/stan naszego sprzętu ogrodniczego. Wyposażenie nie musi, a nawet nie powinno być zakupione za jednym razem, możemy je z biegiem czasu doposażać i dostosowywać naszą kolekcję sprzętu ogrodowego do naszych potrzeb. 

To czas na pędzenie warzyw takich jak szczypiorek, pietruszkaseler i cykoria. Pędzimy je partiami przez całą zimę. Warzywa te, oprócz cykorii, możemy uprawiać również w mieszkaniu.

Szczypiorek - donicę lub skrzynki ustawiamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, np. na oknie. Podlewamy w razie potrzeby. W momencie, kiedy rośliny zaczynają nam słabnąć pędzimy kolejną partię.

Pietruszka - wybieramy korzenie krótkie, grube, rozdwojone lub niekształtne. Sadzimy je do doniczek lub skrzynek, tak aby warstwa ziemi miała około 12-15 cm, przy czym pietruszki mogą być sadzone ukośnie, jeśli nie mamy głębszego pojemnika. Sadzimy w taki sposób, aby korzenie się nie stykały, musi je dzielić warstwa podłoża. Pietruszka taka nie musi być umieszczona w słonecznym miejscu - może yć to pomieszczenie ze słabym dostępe światła, nawet może to być widna piwnica, jeśli temperatura tam nie sadnie poniżej 3 st. C. Najlepiej, aby pomieszczenie osiągało temperaturę 15 st.C, gdyż taka temperatura jest najodpowiedniejsza dla wzrostu naci. Podlewamy umiarkowanie. Nie moczymy liści podczas podlewania. Po zużyciu naci w to samo miejsce może wsadzić kolejną partię korzeni. Taki zabieg można powtarzać 3-4 razy w ciągu zimy.

Seler korzeniowy - na zieloną nać seler pędzimy tak samo jak pietruszkę.

Cykoria sałatowa - cykorię można pędzić w każdym pomieszczeniu, w którym będzie panowala stała temperatura powyżej 10 st. C, najlepiej 15-18 st. C. Może to być piwnica, komórka, inspekt. Jako podłoże stosujemy ziemię lub piasek. w przypadku pomieszczeń ciemnych warstwa podłoża musi znacznie przekraczać 15 cm, w przypadku pomieszczen jasnych, widnych 20 cm. Podłoże przykrywamy  warstwą liści lub słomiastego obornika. Pilnujemy, aby wschodzące główki (zwinięte pąki liściowe) nie wychodziły z utworzonej pokrywy, gdyż na świetle stają się zielone i gorzkie. Im wyższa temperatura pomieszczenia tym cykoria będzie rosła szybciej. Wegetacja dla temp. 15 st. C to - dni, da niższej - 40 dni. Kiedy główki osiągną ok. 15 cm dlugości, nalezy je odkopać, odciąć je z kawałkiem korzenia, aby się nie rozpadły, oczyścić z zewnętrznych, brudnych liści.

W tym miesiącu kontrolujemy stan przechowywanych bulw, cebul. Sprawdzamy czy utrzymywane są w odpowiedniej temperaturze oraz w zależności od rodzaju dostępu do światła lub jego ograniczeniu.

Pamiętajmy w tym miesiącu, aby zacząć myśleć o ptakach, które pomagają nam chronić nasze uprawy przed szkodnikami. Wiele ptaków tj. sikorki, szpaki, kosy, zięby, dzięcioły w czasie wegetacji naszych upraw, która przypada na ich okres lęgowy, odżywia się głównie owadami, niszcząc w ten sposób dużo szkodników. 

Ziarna słonecznika są najchętniej przez nich wyjadanym pokarmem, więc jeśli chcemy je wspomóc - wystarczy, że zadbamy o ten składnik. Taką samą funkcję będą spełniały pozostawione, nieścięte,  kwiaty słonecznika jadalnego. W okresie zimy ptaki będą z nich korzystać. Oprócz słonecznika, do ptasiej stołówki możemy dostarczyć nasiona konopi, lnu, suszone jagody bzu czarnego lub jarzębiny. 

Dla bardziej zaawansowanych ogrodników oprócz karmników proponujemy zadbanie o budki dla sikorek (domek umieszczamy na wysokości 2-3m nad poziomem ziemi) i szpaków (5-6m). Jeśli nie mamy wysokich drzew należy osadzić domek na wysokim kołku. 

Domki zamknięte zamieszkują: sikorki, szpaki, dzięcioły, pełzacze, kowaliki. Domki półotwarte: muchołówki, pliszka, kopciuszek, rudzik.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Szczypiorek BOHEMIA 50g

Szczypiorek BOHEMIA 50g

39,64 PLN brutto
pixelpixel