Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dbajmy o zwierzęta zimą

2021-12-23
Dbajmy o zwierzęta zimą

Gdy za oknem mróz, niektóre zwierzęta mogą potrzebować trochę naszego wsparcia. Możemy im pomóc dokarmiając je lub tworząc schronienia, aby miały gdzie przezimować. Bo jak już mamy ogród, to czemu by na tym naszym małym skrawku nie stworzyć mini azylu dla zimujących zwierzątek - na tyle ile mamy możliwości.

Ptaki to najczęściej odwiedzający nasz ogród goście. Gdy śnieg zasypie obficie świat, trudno im znaleźć pokarm, szczególnie, kiedy są przyzwyczajone do łatwego dostępu do jedzenia, bo żyją w sąsiedztwie ludzi. Oczywiście powinniśmy pamiętać o umiarze w ilości i dostępności pokarmu, aby mimo wszystko ptaki, jako zwierzęta dziko żyjące, potrafiły radzić sobie same w miarę możliwości. Popularnym sposobem na dokarmienie ptactwa zimą jest zamontowanie karmnika w ogrodzie, w łatwo dostępnym dla nas miejscu. Do karmnika powinniśmy wsypywać zakupione w sklepie gotowe mieszanki lub karmę skomponowaną przez nas z takich nasion jak: słonecznik, konopie, siemię lniane, płatki owsiane i orzechy bez skorupek. Nie należy stosować doprawianego jedzenia, żeby nie zaszkodzić ptakom. Pamiętajmy, aby raz na kilka dni, w zależności od ilości gości w naszym karmniku oraz od warunków pogodowych, wymieniać zleżały, zawilgocony i zabrudzony odchodami pokarm na świeży. Wiele ptaków chętnie skosztuje również nasion wymieszanych ze słoniną w postaci np. kulek, zawieszonych na drzewach.

Uskrzydlonych gości do naszego ogrodu przyciągną również kolorowe owoce, które pozostają na krzewach na zimę. Projektując swoje otoczenie, wkomponujmy takie  rośliny z myślą o ptaszkach. Najlepsze do tego będą różne odmiany ognika, berberysu, irgi, bzu czarnego, jarząbu czy mahonii. Takie krzewy będą pięknie się prezentować zimą, a jednocześnie przyciągną i nakarmią głodne ptaki.

Dodatkowo, zamontujmy budki lęgowe na drzewach. Będziemy wtedy mieli miłych sąsiadów, i to nie tylko ptaki takie jak wróble, sikorki czy kosy, ale i wiewiórki często lubią zagościć w takich budkach na dłużej.

Pamiętajmy, że nie tylko ptakom możemy pomóc. Owady również muszą mieć gdzie się schronić na zimę i świetnym pomysłem, aby to nasz ogród wybrały na przezimowanie, i abyśmy na wiosnę mieli u siebie te pożyteczne stworzenia, jest zamontowanie domków dla owadów. W wielu sklepach znajdziemy gotowe schronienia, ale sami też możemy takie stworzyć. Owady lubią chować się w sianie, między ściśle związanymi ze sobą gałązkami, w szyszkach i wielu innych kryjówkach powstałych z naturalnych materiałów.

Kolejnym stworzeniem, które możemy wesprzeć w przezimowaniu w naszym ogrodzie jest jeż. Jesienią warto pozostawić w jakimś nieuczęszczanym miejscu kupkę liści, bo są one naturalnym środowiskiem dla tych pożytecznych ssaków. Istnieją również gotowe drewniane domki, które wyściełane siankiem powinniśmy umiejscowić także w najbardziej zacisznym rejonie ogrodu. Te małe zwierzątka żywią się szkodnikami takimi jak np. larwy chrabąszczy czy ślimakami, więc pomogą nam w walce z nimi jeżeli zachęcimy je do zamieszkania w naszym sąsiedztwie.

Zima to ciężki okres dla zwierząt dziko żyjących, dlatego warto im pomóc w przetrwaniu tego czasu. Pamiętajmy, że odwzajemnią się nam w okresie, kiedy my będziemy potrzebowali ich pomocy w walce ze szkodnikami.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel