Co przechowywać w lodówce?
W dzisiejszych czasach przechowywanie jedzenia w lodówce jest podstawową czynnością. niestety nie wszystkie owoce i warzywa, kóre do niej wkładamy nadają się do takiego przechowywania, ze względu na utratę swych właściwości lub wydzielane substancje.
Ważną informacją jednak jest, że wszystkie owoce i warzywa przechowujemy nieumyte, aby nie usuwać ochronnej warstwy, które wiele z nich posiada. Ważne jest również, aby przechowywany produkt nie posiadał śladów uszkodzeń, obić itp. które pogarszają okres zdatności do przechowywania.
W przypadu formy pokrojonej, zarówno warzywa, jak owoce przechowujemy w lodówce, aby chronić je przed rozwojem bakterii. Pamiętać należy również, iż produkte zainfekowane przez pleśń nie spożywamy.
Warzywa, które przechowujemy w lodówce
Brukselka
Brokuł
Kalafior
Kapusta biała - przechowuje się dobrze, jesli jest zawinięta w folię spożywczą lub papier, ale nie w postaci krojonej. W takiej formie można ją przechowywać około 7-10 dni
Kapusta czerwona - przechowuje się dobrze, jesli jest zawinięta w folię spożywczą lub papier, ale nie w postaci krojonej. W takiej formie można ją przechowywać około 7-10 dni
Kapusta włoska - przechowuje się dobrze, jesli jest zawinięta w folię spożywczą lub papier, ale nie w postaci krojonej. W takiej formie można ją przechowywać około 7-10 dni
Kukurydza
Marchew - najlepiej przechowje się w piwniczce lub innej formie chłodnej spiżarki, natomiast w razie jej braku marchew jest idealna do przechowywania w lodówce. Ważne aby przechowywać ją razem z papierem, np. ręcznikiem papierowym. Nie kładziemy jej razem z jabłkami, gruszkami i ziemniakami.
Papryka - może być przechowywana w lodówce. W formie całej można ją przechować dłużej niż pokrojoną.
Por
Pietruszka korzeń - najlepiej przechowje się w piwniczce lub innej formie chłodnej spiżarki, natomiast w razie jej braku jest idealna do przechowywania w lodówce. Ważne, aby przechowywać ją razem z papierem, np. ręcznikiem papierowym. Nie kładziemy jej razem z jabłkami, gruszkami i ziemniakami.
Rzodkiewki
Sałata - nie może być owinięta, musi mieć swoją przestrzeń, jeśli przechowywana będzie wraz z wodą nie będzie "klapnięta"
Seler korzeń - najlepiej przechowje się w piwniczce lub innej formie chłodnej spiżarki, natomiast w razie jej braku jest idealny do przechowywania w lodówce. Ważne, aby przechowywać go razem z papierem, np. ręcznikiem papierowym. Nie kładziemy go razem z jabłkami, gruszkami i ziemniakami.
Seler naciowy -
Szczypior - można go przechowywać w lodówce, zarówno w formie pokrojonej, jak i w całości. Szczypior nadaje się również do przygotowania w postaci pokrojonej i zamrożonej. W takiej frmie korzystać będziemy z niego znacznie dłużej wyjmując z pojemnika potrzebne na daną chwilę porcje.
Szparagi
Owoce, które przechowujemy w lodówce
Borówka amerykańska
Czereśnie
Figi
Gruszka - owoc ten nie musi być przechowywany w lodówce, ale może. Wydziela dużo etylenu. Nie należy go łączyć z innymi produktami tj. ziemniaki. W lodówce możemy przechowywać gruszkę bardzo długo, ważne, aby wcześniej owoce nie były myte, jak również przechowywane w formie nieuszkodzonej.
Jabłka - owoc ten nie musi być przechowywany w lodówce, ale może. Wydziela dużo etylenu. Nie należy go łączyć z innymi produktami tj. ziemniaki. W lodówce możemy przechowywać jabłka bardzo długo, ważne, aby wcześniej owoce nie były myte, jak również przechowywane w formie nieuszkodzonej.
Jagody
Jeżyny
Maliny - miękkie owoce bardzo dobrze jest przechowywać w niskich temperaturach w celu znacznego spowolnienia ich procesu dojrzewania
Śliwki
Truskawki - miękkie owoce bardzo dobrze jest przechowywać w niskich temperaturach w celu znacznego spowolnienia ich procesu dojrzewania
Winogrona
Wiśnie