Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co można przechowywać w zamrażalce?

2021-05-16
Co można przechowywać w zamrażalce?

Zamrażalka jest świetnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania owoców, warzyw i ziół.

Możliwość mrożenia tych produktów pozwala nam korzystać z ich walorów bardzo długo, a ze względu na swoją formę mrożenia - zazwyczaj są to już produkty pokrojne w odpowiednią formę kostki, talarków, itp., oszczędzają nam czas w kuchni potrzebny do przygotowania posiłku.

Mrożenie moze być do celów dalszej obróbki, gdzie produkty przechowujemy w formie pokrojonej lub w formie dekoracyjnej, np. zioła czy owoce mrozimy z dodatkiem wody w formie ostek lodu, które póżniej dodajemy do serwowanej wody i soków.

Podczas mrożenia warzyw, ziół i owoców nalezy pamiętać o koniecznści sprawdzania ich kondycji. Produkty uszkodzone, obite, w złej kondycji nie należy poddawać procesowi mrożenia.

Owoce

Można je zamrażać w całości lub pokrojone w kostkę, kawałki. Drobne owoce zamrażane są również w formie kostek lodów, pełniących formę dekoracyjną podczas podawannia wody, soków czy drinków. Owoce nie wymagają obróbki termicznej przed ich mrożeniem. Z powodzeniem możemy w ten sposób przechowywać takie owoce jak: maliny, truskawki, borówki, poziomki, jagody, itd.

Mrożeone owoce możemy przechowywać w zamrażalce od 8-12 miesięcy.

Warzywa

Bardzo dobrze przechowują się takie warzywa jak kabaczki, dynie, cukinie, warzywa korzeniowe, które wcześniej kroimy w kostkę lub talarki. Przechowywać mozemy w ten sposób przechowywać mozęmy praktycznie wszystkie warzywa - korzeniowe, strączowe i inne. Wyjątek stanowi pomidor, kórego to należy spożywać na bieżąco i nie poddawać go procesowi mrożenia. Niektóre z warzyw przechowywanych w zamrażalce wymaga wcześniejszego zblanszowania, ale większość możemy jednak wcześniej pokroić i w tej formie zamrozić. Warzywa można przechwywać zarówno w formie bezpośredniej, czyli pokrojone i przygotowane do dalszej obróbki, lub w formie już ugotowanej, co tyczy się np. buraczków, które przed zamrożeniem nalezy przygotować, ugotować.

Warzywa możemy przechowywać w zamrażalce od 6-12 miesięcy.

Zioła

Posiekane zioła możemy zamrażać w pudełeczkach lub woreczkach. W ten sposób np. szczypiorek, jak i pietruszka zawsze są przygotowane do natychmiastowego użyca. Zioła zamrażane są również w formie kostek lodu. Kostki lodu z dodatkiem wody pełnią funkcję dekoracyjną w przypadku dadawania ich do wody, soków i drinków. W przypadku mrożenia ich w formie kostek, przy użyciu wywaru z warzyw - pełnią funkcję aromatów dodawanych do przyżądzanych potraw. W ten sposób przechowywane zioła nie tracą ani na kolorze, ani na smaku. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel