CZARNUSZKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place
CZARNUSZKA DAMASCEŃSKA
Nazwa łacińska Czarnuszki Damasceńskiej:
Nigella damascena
Opis Czarnuszki Damasceńskiej:
Czarnuszka Damasceńska jest rośliną jednoroczną, którą rozmnaża się wyłącznie poprzez nasiona. Uprawiana jest jako roślina ozdobna ze względu na piękny i ciekawy kształt kwiatów, jakie wytwarza. Wzrost jaki osiąga jest w okolicach 20-40 cm. Czarnuszka jest również rośliną miododajną, a to za sprawą bardzo barwnych i wonnych kwiatów, które - w okresie największej letniej aktywności owadów, kuszą do przysiadania na nich, dostarczając w ten sposób surowca do produkcji miodu. Wydajność miodowa czarnuszki to 40 kg z hektara. Czarnuszka Damasceńska jest również rośliną leczniczą o szerokim zastosowaniu. Siew Czarnuszki wykonywany jest od kwietnia do maja, wprost do gruntu.
Kwiaty Czarnuszki Damasceńskiej:
Kwiaty obficie kwitną w lipcu i sierpniu.
Stanowisko dla Czarnuszki Damasceńskiej :
Najdogodniejszym miejscem dla Czarnuszki Damasceńskiej będzie miejsce słoneczne, a gleba żyzna i przewiewna.
Pielęgnacja Czarnuszki Damasceńskiej :
Po przekwitnięciu kwiat zmienia postać na ciekawej postaci torebkę nasienną, najpierw koloru zielonego, z czasem brunatną - tak ścięty kwiat może być wykorzystany do jesiennych bukietów.
Czarnuszka Damasceńska jako roślina lecznicza:
Olejek Czarnuszki Damasceńskiej ma silne właściwości przeciwbakteryjne, wykazuje działanie moczopędne, żółciopędne, a jednocześnie rozkurczowe, zapobiegające wzdęciom. Wspomaga naturalną odporność organizmu, obniża ryzyko zachorowania na niedokrwienność serca, ma znakomity wpływ na skórę.