CHABER - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place
CHABER BŁAWATEK
Nazwa łacińska Chabra Bławatka:
Centaurea cyanus
Inne nazwy Chabra Bławatka:
białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, samosiejka, wasilek, wawer
Opis Chabra Bławatka:
Chaber Bławatek jest rośliną jednoroczną, dość znanym z polskiego krajobrazu. Roślina ta jest miododajna i z ogromnym powodzeniem przyciąga do siebie owady, w tym pszczoły. Miód z bławatka jest jednym z lepszych w palecie polskich miodów, mając przyjemny, nieco migdałowy aromat, z cieniem goryczki. Wydajność miodowa chabra w zbożu – 120kg z hektara, w czystej uprawie do 350 kg. Chaber jest bardzo dobrze znaną rośliną leczniczą, pomagającą na wiele schorzeń i dolegliwości. Coraz częściej Chaber Bławatek uprawiany jest jako roślina ozdobna w ogrodach wiejskich, na rabatach lub jako kwiat cięty. Chaber ubogi jest w ulistnienie - natura skupiła się utaj na uwidocznienia piękna kwiatu, który wieńczy łodygę, która to potrafi być rozgałęziona wielokrotnie. Wzrost rośliny mieści się w przedziale 30-80cm. Siew odbywa się od kwietnia do maja, wprost do gruntu. Z 1 g nasion może wyrosnąć około 200 sztuk bławatka.
Kwiat Chabra Bławatka:
Chaber Bławatek kwitnie od czerwca do października. Kwiaty mają piękną barwę, jak nazwa wskazuje - chabrową i szybko przyciągającą wzrok spośród swojego otoczenia. Kwiaty posiadają formę bryły składającej się z dużej ilości dzwonków, tworzących półkule. Utworzone tak koszyki mają średnicę około 2-3 cm.
Stanowisko dla Chabra Bławatka:
preferuje stanowisko słoneczne i glebę lekką, umiarkowaną, dość suchą.
Pielęgnacja Chabra Bławatka:
Nasiona wschodzą po około 2 tygodniach. Chaber należy regularnie nawadniać.
Chaber bławatek jako roślina lecznicza:
Surowcem dla zielarzy jest tutaj kwiat bławatka, lecz bez kielicha, które zbierane są na początku kwietna. Kwiaty szybko są suszone, a następnie szczelnie pakowane, aby nie straciły swych właściwości leczniczych. Z bławatka można również robić leczniczą nalewkę. Ma właściwości moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne. Ma również łagodzące zastosowanie przy chorobach skóry (np. przy łupieżu i grzybicy skóry głowy), jak i oczu (m.in. zapalenie spojówek). Napar z bławatka polecany jest przy chorobach nerek (m.in. kamicy nerkowej), niewydolności krążenia. Jego zewnętrzne zastosowanie to wspomaganie gojenia się trudnych ran i owrzodzeń. Stosowany jest również przy nadwrażliwości na promienie słoneczne oraz... te z ekranów telewizyjnych. Działa czasami trująco na zwierzęta, głównie konie i krowy, gdyż może zawierać niewielkie ilości kwasu pruskiego.