Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

BÓB - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-25
BÓB - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

Bób (Wyka bób)

Bób to roślina jednoroczna, którą najlepiej siać do ogrodu w marcu i kwietniu. Jest to bardzo mało  wymagająca roślina, dlatego polecamy ją wszystkim miłośnikom smacznych warzyw bobu. Zachęcamy wszystkich wegan do uprawy bobu w swojej ogrodach ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego białka w nasionach. Bób to warzywo strączkowe bogate w witaminy i sole mineralne.

BÓB I JEGO SZKODNIKI:

Inwazji szkodnika - czarnej mszycy można zapobiegać również poprzez ogławianie bobu, czyli po wytworzeniu przez roślinę 2-6 strąków, ale jeszcze podczas jej kwitnienia należy wykonać zabieg poprzez ucięcie nożyczkami lub sekatorem wierzchołka lub wierzchołków rośliny na poziomie 2 ostatnich listków. Cięcie ma być proste, nie na skos, aby rana była jak najmniejsza. Cięcie wykonujemy w dzień bezdeszczowy, suchy, aby zapobiec chorobom grzybowym. Należy pamiętać, że mszyce nie lubią wiatru, więc dobrze sadzić go nie w środku, lecz gdzieś na obrzeżach upraw, gdzie będą występowały częstsze podmuchy wiatru. Pamiętaj, aby wiatr nie był na tyle silny, aby łamał nam rośliny, gdyż bób należy do wyższych okazów w naszych uprawach. Mszyce nie lubią też deszczu, więc w dni bezdeszczowe dobrze jest bób podlewać silnym prysznicem. Pamiętać należy też, że biedronki uwielbiają mszyce. Biedronki zwabisz do rośliny poprzez mocowanie na niej żółtych wstążeczek. Spróbuj również uprawy bobu z rozsady (bardziej wyrośnięte rośliny są mniej oblegane przez mszyce).

Bób potrzebuje dużo słońca, im mniej zacienienia tym lepiej. Nie lubi on również miejsc gdzie zalega mgła. 

BOBU NIE UPRAWIAJ Z:

Nie uprawiaj bobu obok krzewów i drzew iglastych i liściastych. Unikaj siewu obok spokrewnionych roślin - np. grochu oraz roślin z rodziny jaskrowatych - miłek, orlik, pełnik, tojad, itp.

BÓB LUBI TOWARZYSTWO:

Obok niego posadź rośliny zwabiające pszczoły! Dzięki temu bób będzie lepiej zapylony, a Ty będziesz się cieszyć większą ilością nasion.

POSADŹ BÓB z WARZYWAMI i OWOCAMI:

KAPUSTA - Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

KUKURYDZA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

ZIEMNIAK 

POSADŹ BÓB z KWIATAMI:

AKSAMITKA - Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

NAGIETEK LEKARSKI - Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

NASTURCJA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

POSADŹ BÓB z ZIOŁAMI:

CZĄBER OGRODOWY Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

MIĘTA Kliknij, aby zobaczyć dostępne nasiona

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel