Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ASPARAGUS PIERZASTY (Asparagus setaceus) - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

2020-01-26
ASPARAGUS PIERZASTY (Asparagus setaceus) - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place

Asparagus pierzasty

Nazwa łacińska: Asparagus setaceus

Inne nazwy: paprotka, szparag pierzasty, szparag ozdobny, 

Pochodzenie: Roślina pochodząca z Afryki Południowej. Asparagus jest rośliną przystosowaną do długich okresów suszy, dzięki bulwiastym korzeniom, w których gromadzi wodę oraz składniki pokarmowe. 

Pokrój: Intensywnie rosnąca. Soczyście zielona. Wygląda bardzo delikatnie. Jej walorem ozdobnym są długie, drobne, igiełkowe liście (zwane gałęziakami, kladodami, kladofile), stwarzające wrażenie zielonej mgiełki. Wytwarza białe kwiatki, które stopniowo przekształcają się w czerwone owoce, niejadalne jagody. (UWAGA! JAGODY SĄ TRUJĄCE!). Najczęściej spotykaną formą domowej odmiany asparagusa jest nanus, czyli karłowa jego odmiana. 

Zastosowanie: Uprawiana jako roślina doniczkowa z przeznaczeniem jako dodatek do kompozycji kwiatowych. W polskim klimacie uprawiana głównie właśnie na zapotrzebowanie rynku kwiaciarskiego lub amatorsko, jako roślina doniczkowa. Roślina ta często, w szczególności jej karłowa postać, wykorzystywana jest do tworzenia lasów w szkle

Wymagania: Roślina toleruje stanowiska cieniste, jednak w miejscach dobrze oświetlonych znacznie szybciej rośnie. Nie mogą to jednak być miejsca intensywnie słoneczne, gdyż asparagus w takich warunkach zacznie żółknąć, zasychać i gubić liście. Temperatura wymagana mieści się między 8-21 stopni C, czyli nie przepada za wysokimi temperaturami i dobrze zimuje na polskich parapetach. W okresie letnim wymaga częstego podlewania, nawet kilka razy w tygodniu, z zaznaczeniem, że korzenie muszą mieć zachowane umiarkowane warunki - nie mogą być ani zalane, ani przesuszone. W okresie zimowym można zraszać go wodną mgiełką. Można też obok niego z powodzeniem ustawiać automatyczne zraszacze powietrza. Nie ma wymagań glebowych, choć rośnie lepiej na glebach z niewielkim dodatkiem gliny. Przesadzanie zależne od siły wzrostu, a co za tym idzie, warunków w jakich rośnie. Nie ma on natomiast problemów z rośnięciem w "przyciasnych" doniczkach. Bardzo odporna - żółknięcie liści lub ich utrata nie niweczy powodzenia uprawy i przy dalszym poprawnym podlewaniu, roślina odradza się na nowo. Roślina nie toleruje środków chemicznych. W przypadku ataku mszyc lub innych szkodników, należy usunąć całą zainfekowaną część, aż do nasady i wyrzucić ją z dala od rośliny.

Rozmnażanie: Asparagusa można rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej. Świeżo posadzone rośliny na 2 dni umieszczamy w zacienionym pomieszczeniu. Roślinę również można odmłodzić, kiedy jej wygląd nas już nie satysfakcjonuje. W tym celu należy usunąć wszystkie pędy kilka cm nad ziemią. Doniczkę z taką rośliną umieszczamy w chłodnym (ok. 13 st. C) lecz dobrze nasłonecznionym miejscu. Należy pamiętać o częstym podlewaniu podczas tego zabiegu. Ten sam proces można przeprowadzić, kiedy dojdzie do zasuszenia rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel