AKSAMITKA - Atlas roślin - Poradnik autorstwa Plant-Place
Aksamitka jest rośliną pochodzącą z Meksyku. W Indiach jest to jeden z najważniejszych kwiatów pełniących wręcz rolę kultową. Bardzo łatwa w uprawie i wdzięczna dla początkujących ogrodników. Aksamitka uprawiana jest jako kwiat ozdobny na rabaty oraz w kwietnikach. Można ją sadzić zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i do donic. Znosi bardzo dobrze przesadzanie i zmianę miejsc. Odporna jest na choroby oraz wytrzymała na suszę i upały. Posiada bardzo specyficzny, dla niektórych osób drażniący, zapach. Bywają jednak odmiany bezwonne.
STANOWISKO DLA AKSAMITKI:
Aksamitka najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru, ale będzie też rosła w półcieniu. Nie ma też specjalnych wymagań co do rodzaju gleby. Nie wymaga również intensywnego nawożenia, ale dobrze jest przed siewem wzbogacić ziemię kompostem.
PIELĘGNACJA AKSAMITKI:
Tak jak w przypadku wszystkich kwiatów, aby kwitła jak najdłużej należy usuwać z niej kwiaty przekwitnięte. W przypadku konieczności przesadzenia - można to zrobić w każdym momencie rozwoju rośliny, warto jedynie zadbać aby przesadzać ja z całą bryłą korzeniową.
AKSAMITKA JAKO ROŚLINA TOWARZYSZĄCA:
Zastosowanie aksamitki znajdujemy również we wspomaganiu roślin w uprawach, chroniąc je przed nicieniami glebowymi, korzeniowymi. Ochrona ta polega na tym, iż wabi ona do swych korzeni nicienie, które przyczepione do nich giną z głodu. Sadzona z warzywami tj. fasola, groch, ogórki, warzywa kapustne, sałata, czosnek, koper, kolendra, kminek, cząber ogrodowy i truskawki - wspomaga oraz chroni ich rozwój i plenność. Spośród kwiatów - dobrze jest posadzić aksamitkę w pobliżu hortensji, jaśminowców i budlei, które często bywają atakowane przez szkodniki. Aksamitka jest również odstraszaczem na krety. Wywar z aksamitki stosowany jest również w przypadku walki z mszycą.
AKSAMITKA NIE TOLERUJE natomiast obecności pora i szpinaku, jak również źle wpływa na zioła.
AKSAMITKA JAKO KWIAT JADALNY:
Aksamitka należy do kwiatów jadalnych. Jej płatki mają gorzkawy smak, niektórzy porównują go ze skórką grejpfruta. Te o ciemnym zabarwieniu są bogatsze w beta-karoten i likopen, luteiny oraz zeaksantyny - jedne niszczą wolne rodniki, drugie opóźniają degenerację plamki żółtej i chronią wzrok. Dodatkową zaletą jest poprawianie trawienia oraz likwidacja wzdęć. W kuchni aksamitkę używać można jako dodatek do sałatek, zup, ryb oraz deserów. Jej cechą jest to, że barw potrawy. W Kaukazie jej wysuszona forma jest znana pod nazwą szafran imeretyński.