Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Słowniczek

Rośliny towarzyszące - to metoda uprawy kilku roślin obok siebie, stwarzając w ten sposób naturalną symbiozę, dzięki której rośliny wspierając się pomagają sobie nawzajem w uzyskaniu lepszego rozwoju. Wzajemna pomoc objawia się m.in. tłumieniem chwasty, przyciągania owadów zapylających, odciągania szkodników itp. 

F1, odmiana heterozyjna, odmiana mieszańcowa - odmiana, w której wykorzystuje się zjawisko heterozji, czyli żywotności, wigoru i bujności mieszańców pierwszego pokolenia krzyżówek form różnych genetycznie. Pierwsze pokolenie mieszańców objawia się wyższym, wyrównanym, obfitszym i lepszym jakościowo plonowaniem, większymi owocami, wcześniejszym i bujniejszym kwitnięciem, mniejszej podatności na choroby i szkodniki oraz lepszym znoszeniem przymrozków, susz i niekorzystnych warunków glebowych, czyli posiada więcej cech pozytywnych względem pokolenia poprzedniego. Odmiany roślin F1 powstają poprzez naturalne krzyżowanie tradycyjnych odmian, nie mając nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi, co za tym idzie uprawa roślin z nasion F1 jest uprawą bezpieczną, a plony są naturalne, nie modyfikowane. Aby powtórzyć uprawę z uzyskanym efektem plonu z pierwszego zakupu - należy dokonać ponownego zakupu kolejnych nasion F1, nie używać do wysiewu nasion samodzielnie zebranych.

Rośliny samokończące - rośliny, które nie wytwarzają pędów bocznych lub wytwarzają krótkie rozgałęzienia, dzięki czemu wcześniej i równomierniej dojrzewają.

pixel